Investigation of the role of Fam163A protein in the production of gonadotropin-releasing hormone in GT1-7 cells
Fam163A proteininin gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH)salgılanmasındaki rolünün GT1-7 hücre hattında araştırılması
  1. Tez No: 960701
  2. Yazar: TUĞBA ÜLMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN SÜLEYMAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) 10 amino asitten oluşan nöroendokrin bir hormondur. GnRH nöronları preoptik çekirdekte ve medial bazal hipotalamusta bulunur. GNRH nöronlarının aksonları median eminense (ME) yansıtılır ve ön hipofizden Luteinize Edici Hormon (LH) ve Folikül Uyarıcı Hormon (FSH) salınımına yol açar. LH ve FSH, yumurtalıkları ve testisleri etkileyerek testosteron ve östrojen salınımına yol açar. Fam163A, 167 amino asit içeren küçük bir proteindir ve moleküler ağırlığı 18 kDa'dır. Fam163A ile ilgili önceki çalışmalar, Fam163A'nın nöroblastoma tümör dokularında ve akciğer skuamöz hücreli karsinom dokularında yüksek oranda ifade edildiğini göstermiştir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, normal insan dokusunda Fam163A'nın en yüksek konsantrasyonunun testislerde olduğu bulundu. 2023 yılında araştırmacılar, Fam163A'nın susturulmasının mitokondriyal füzyonda rol oynayan moleküllerden biri olan Mfn1'inin ekpresyon seviyesini düşürdüğü tespit edilmiştir. Bu çalışma, QPCR, Hücre Sayımı ve Western Blot yöntemlerini kullanarak Fam163a baskılanmasının GT1-7 hücre hattındaki GnRH ekspresyon seviyesi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Gonadotropin-releasing hormone (GnRH) is a decapeptide neuroendocrine hormone. GnRH neurons are detected in the preoptic nucleus region and medial basal hypothalamus. The axons of groups of the GNRH neurons are reached out to the median eminence (ME) and lead to the letting out of Luteinizing Hormone (LH) and Follicle Stimulating Hormone (FSH) from the anterior pituitary. LH and FSH affect the ovaries and testes, leading to the release of testosterone and estrogen. Fam163A is a small protein that includes 167 amino acids, and its molecular weight is 18 kDa. Previous studies on Fam163A showed that Fam163A is highly expressed in neuroblastoma tumor tissues and lung squamous cell carcinoma tissues. In a 2009 study, the highest concentration of Fam163A in normal human tissue was found to be in the testicles. In 2023, researchers found that silencing Fam163A downregulates Mfn1, one of the molecules involved in mitochondrial fusion. This study aims to scrutinize the effect of Fam163a knockdown on the expression degree of GnRH in the GT1-7 cell line using QPCR, Cell Counting, and Western Blot methods.