Meteor takip sistemleri kamera kutuları için optimize bir tasarım
An optimized design for camera boxes of meteor surveillance systems
  1. Tez No: 868344
  2. Yazar: HAYDER AL-MAMOORI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının üç amacı mevcuttur: 1) Türkiye'de MFAG/113F035 no'lu TÜBİTAK projesi ile kurulmuş olan ve NASA-SETI enstitüsü iş birliğiyle sürdürülen meteor takip sistemlerinin (CAMS-Cameras for All-Sky Meteor Surveillance) kuruldukları kutuların, çiğ, yağmur, kar, buzlanma, buharlanma, şiddetli rüzgâr, kuşlar v.b. çevresel faktörlerden etkilenmemesinin sağlanması amacıyla bir mikroişlemci (STM32) kullanılarak sıcaklık, nemve mesafe sensörleri içeren ve otonom çalışan optimize bir sistemin tasarlanmasıdır. 2) Bu optimize sistemle ayrıca, kutu içerisinde yerleştirilen kameraların, gerektiğinde uzaktan bağlantı yoluyla kontrollü bir şekilde kutuların içinde konum, yönelim, açı, azimut, sağ açıklık vb. parametrelerinin de değiştirilebilmesi ve kameraların önünde yer alan lenslerin de uzaktan odaklanabilecek şekilde bu sistemin tasarlanması amaçlanmıştır. 3) İleride hem ülkemizde hem de yurt dışında kurulacak olan yeni meteor takip ağlarında kullanılacak olan bu optimize otonom tasarımın bir standart haline getirilebilmesidir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis has three objectives: 1) NASA-SETI institute, which was established with the TUBITAK project no. MFAG/113F035 in Turkey, meteor tracking systems (CAMS-Cameras for All-Sky Meteor Surveillance) dew, rain, snow, icing, evaporation, strong wind, birds etc. It is the design of an optimized system that operates autonomously and includes temperature, humidity and distance sensors by using a microprocessor (STM32) in order to ensure that it is not affected by environmental factors. 2) With this optimized system, the cameras placed in the box can also be controlled by remote connection when necessary, by controlling the position, orientation, angle, azimuth, right opening, etc. inside the boxes. parameters can be changed and the lenses located in front of the cameras can be changed remotely. It is aimed to design this system in such a way that it can focus on 3) It will be used in new meteor tracking networks to be established both in our country and abroad in the future. What is important is that this optimized autonomous design can be made a standard.