Tasarım bazlı kalite yaklaşımına dayalı sıvı kromatografisi yöntemi ile vamorolonun bozunma ürünleri varlığında farmasötik formülasyonda analizi
Determination of vamorolone in pharmaceutical formulation in the presence of degradation products by liquid chromatography method based on design-based quality approach
- Tez No: 960710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Farmasötik ürünler gerekli kimlik ve saflık özelliklerine sahip olmalıdır. Bir farmasötik ürün belirlenmiş kalite standartlarını karşılamıyorsa, istenen terapötik etkiden yoksun, toksik ve olumsuz reaksiyonlara yol açabilir. İlaç ürününün kalitesi, ilk ham maddelerden, üretim sürecinden, paketlemeden, taşımadan ve depolama koşullarında dahil olmak üzere her aşamada takip edilmelidir. Vamorolon Duchenne kas distrofisi tedavisi için geliştirilmiş düşük yan etki profiline sahip etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış oral kortikosteroid bir ajandır. Literatürde söz konusu ajan için farmasötik formülasyonlarda ve biyolojik sıvılarda geliştirilmiş ve doğrulama çalışmaları yapılmış herhangi bir yöntem mevcut değildir. Söz konusu bu çalışmada, Vamorolon'un farmasötik formülasyonlarda analizi için bir sıvı kromatografisi tekniği oluşturulmuştur. Analitik yöntem stabilite göstergeli olup optimizasyon çalışmaları bozunma ürünleri varlığında yürütülmüştür. Analitik yöntemin optimizasyon çalışmalarının tüm aşamaları tasarımda kalite yaklaşımı doğrultusunda risk analizi yapılarak; optimizasyonu anlamlı olarak etkileyecek parametreleri belirleyen tarama tasarımlarının kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Optimizasyonun son aşaması ve optimize koşulların belirlenmesi için üç seviyeli Box-Behnken yanıt yüzeyi tasarımı kullanılmıştır. Optimize yöntemin koşulları hareketli faz olarak %0,1 asetik asit içeren su ve asetonitril (60:40; h/h), 0,5 mL/dk akış hızı, enjeksiyon hacmi 3 µL, kolon fırını sıcaklığı 30 °C ± 0,1, dedeksiyon dalga boyu 241 nm olarak belirlenmiştir. Ayrıca geliştirilen yöntemin ICH Q2(R2) kılavuzuna göre geçerliliği doğrulanmıştır. Geliştirilen yöntemin sürdürülebilirlik ve pratiklik değerlendirmeleri yapılmıştır. Yeşillik değerlendirmesi NEMI, Analitik eko-ölçek (87), AGREE (0,63) kullanılarak değerlendirilmiştir. Pratiklik değerlendirmesinde BAGI (77,5) aracı kullanılmıştır. Son olarak yeşillik ve pratiklik değerlendirmelerinin ortak ölçeklendirilebilmesi amacıyla yöntem RGB12 (92,9) metriği ile değerlendirilmiştir. Önerilen yöntem, her analitik laboratuvarda uygulanabilecek pratikliğe sahiptir
Özet (Çeviri)
Pharmaceutical products must have the required identity and purity characteristics. If a pharmaceutical product does not meet the established quality standards, it may lack the desired therapeutic effect and cause toxic and adverse reactions. The quality of the drug product should be monitored at every stage, including the initial Active Pharmaceutical Ingredients manufacturing process, packaging, transportation, and storage conditions. Vamorolone is an oral corticosteroid agent with proven efficacy and reliability and a low side effect profile developed for the treatment of duchenne muscular dystrophy. There is no method developed and validated in pharmaceutical formulations and biological fluids for the agent in question in the literature. In this study, a liquid chromatography technique was established for the analysis of VAM in pharmaceutical formulations. The analytical technique has stability indicators, and optimization studies were conducted in the presence of degradation products. All stages of the optimization studies of the analytical method were carried out by performing risk analysis in line with the quality approach in design and using screening designs that determine the parameters that will significantly affect the optimization. A three-level Box-Behnken response surface design was used for the final stage of optimization and for determining the optimized conditions. The conditions of the optimized method were determined as water and acetonitrile (60:40; v/v) containing 0.1% acetic acid as the mobile phase, 0,5 mL/min flow rate, 3 µL injection volume, column oven temperature 30 °C ± 0,1, and detection wavelength 241 nm. In addition, the validity of the developed method was verified according to the ICH Q2(R2) guideline. The sustainability and practicality of the developed method were evaluated. Greenness assessment was evaluated using NEMI, Analytical Eco-scale (87), and AGREE (0,62) The BAGI (77,52) tool was used in the practicality assessment. Finally, the method was evaluated with the RGB12 (92,9) metric in order to provide a common scaling of greenness and practicality assessments. The proposed method has the practicality to be applied in every analytical laboratory