Yüzey aktif madde destekli propolis ekstraksiyonu ve elde edilen ekstrelerin bazı biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Surfactant-assisted propolis extraction and determinatıon of some biologıcal activities of the obtained extracts
  1. Tez No: 960733
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DURMAZ, PROF. DR. HAKAN İNCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, propolisten fenolik bileşiklerin ekstraksiyonu için su içinde yağ (O/W) ve yağ içinde su (W/O) emülsiyonlarının çevreci ve etkili çözücüler olarak kullanılmasının olanakları araştırılmıştır. Deneysel tasarım ve istatistiksel optimizasyon için yanıt yüzeyi yöntemi (Box-Behnken tasarımı) kullanılmıştır ve bağımsız değişkenler olan emülsifiyer oranı, ekstraksiyon süresi ve yağ/su oranı parametreleri, yanıt olarak toplam fenolik madde (TFM) miktarına karşı optimize edilmiştir. Karşılaştırma amacıyla; su (S+P), ayçiçek yağı (A+P) ve %70 etanol (E+P) ile elde edilen ekstreler kullanılmıştır. Ekstrelerde TFM ve ABTS/DPPH radikal süpürme aktiviteleri spektrofotometrik olarak, fenolik bileşim ise sıvı kromatografisi-yüksek çözünürlüklü kütle spektrometrisi (LC-HRMS) ile belirlenmiştir. Emülsiyon kullanılarak elde edilen ekstrelerin fiziksel karakterizasyonu gerçekleştirilmiş ve oksidatif kararlılıkları standart antioksidanlarla oluşturulan emülsiyonlarla karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde, optimum koşullarda elde edilen ekstreler, salata sosu ve kakaolu fındık kreması formülasyonlarına ilave edilerek bu ürünlerin fonksiyonel özellikleri, duyusal beğeni düzeyleri ve fenoliklerin in vitro biyogeçişliliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the feasibility of utilizing oil-in-water (O/W) and water-in-oil (W/O ) emulsions as green, effective solvents for extracting phenolic compounds from propolis was evaluated. Response surface methodology (Box-Behnken design) was employed for experimental design and statistical optimization of emulsifier ratio, extraction time and oil/water ratio as independent variables against total phenolic content (TFM) as the response. For comparison, extracts obtained with water (S+P), sunflower oil (A+P) and 70% ethanol (E+P) were used. TFM and ABTS/DPPH radical scavenging activities in the extracts were determined spectrophotometrically, whereas phenolic composition was revealed by liquid chromatography-high resolution mass spectrometry (LC-HRMS). The physical properties of the extracts obtained using the emulsions were characterized and their oxidative stability was determined comparatively with emulsions prepared with standard antioxidants. In the last stage of the study, the extracts obtained under optimum conditions were added to salad dressing and cocoa hazelnut spread formulations and the functional properties, sensory acceptability and in vitro bioaccessibility of phenolics in these products were studied.