Investigation of alternative materials for thermal insulation in concrete buildings
Beton binalarda ısı yalıtımı için alternatif malzemelerin araştırılması
- Tez No: 960736
- Danışmanlar: PROF. DR. AMJAD KHABAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünya genelinde artan nüfus ile birlikte enerji tüketimi de hızla yükselmektedir. Türkiye özelinde değerlendirildiğinde, toplam enerji tüketiminin yaklaşık %31'inin konutlarda gerçekleştiği göz önünde bulundurulduğunda, binalarda enerji verimliliğini artırmaya yönelik çalışmaların önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu doğrultuda yürütülen bu çalışmada, Gaziantep ilinde yaygın olarak kullanılan farklı yalıtım malzemelerinin genleştirilmiş polistiren (EPS), taş yünü, kenevir ve aerogel gibi ısı transferi üzerindeki etkileri, termal performansları ve geleneksel yöntemlere alternatif oluşturma potansiyelleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Hasan Kalyoncu Üniversitesi yerleşkesinde beş adet benzer özelliklere sahip deney odası inşa edilmiştir. Bu odalardan biri yalıtımsız kontrol odası olarak bırakılırken, diğer dört oda farklı yalıtım malzemeleri ile kaplanmıştır. Yalıtımlı ve yalıtımsız deney odalarından iç ve dış ortam sıcaklıkları düzenli olarak ölçülmüştür. Ölçümler sırasında güneş ışınım şiddeti, bağıl nem ve rüzgâr hızı sabit tutulmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda, mevcutta yaygın olarak kullanılan yalıtım malzemeleri ile yenilikçi yalıtım malzemelerinin ısıl iletkenlik performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve önemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, sıcak iklimlerde kullanılan organik ve inorganik ısı yalıtım malzemelerine yönelik literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde deney düzeneği, malzeme özellikleri ve veri toplama yöntemi detaylandırılmıştır. Dördüncü bölümde deneysel bulgular sunulmuş ve değerlendirilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise genel sonuçlar özetlenmiş ve ileriye dönük önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing global population, energy consumption is rapidly rising. In Türkiye, considering that approximately 31% of total energy consumption occurs in residential buildings, the importance of enhancing energy efficiency in buildings becomes evident. This study investigates the impact of various insulation materials, such as expanded polystyrene (EPS), stone wool, hemp, and aerogel, on heat transfer, their thermal performance, and their potential to serve as alternatives to traditional methods. Within the scope of this study, five experimental rooms with similar characteristics were constructed on the campus of Hasan Kalyoncu University. One of these rooms was left as an uninsulated control room, while the other four were covered with different insulation materials. The indoor and outdoor temperatures of both insulated and non-insulated experimental rooms were measured regularly. During the measurements, solar radiation intensity, relative humidity, and wind speed were kept constant. Based on the collected data, the thermal conductivity performance of commonly used insulation materials was compared with that of innovative insulation materials. This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the purpose, scope and importance of the study are explained. In the second chapter, a literature review is made on organic and inorganic thermal insulation materials used in hot climates. In the third chapter, the experimental setup, material properties and data collection method are detailed. In the fourth chapter, experimental findings are presented and evaluated. In the fifth and last chapter, general results are summarized and forward-looking suggestions are given.