Uydu ve yeniden analiz verilerinin entegre yağış-akış ve taşkın yayılım analizinde kullanımı
Use of satellite and reanalysis data in integrated rainfall-runoff and flood inundation analysis
- Tez No: 960737
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ŞENSOY ŞORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küresel bir sorun haline gelen taşkınların yol açtığı can kayıpları, göçler ve altyapı tahribatları, bu konudaki bilimsel çalışmaları daha da önemli hale getirmiştir. Bu çalışma, bir nehir havzasındaki taşkın yayılım alanlarının farklı veri setleriyle analiz edilmesini ve sonuçların bağımsız verilerle doğrulanmasını amaçlamaktadır. Bu yaklaşımın uygulanması, hücresel bazlı nehir analiz modeli (HEC-RAS, 6.5 versiyonu), uydu ve coğrafi bilgi analiz araçları (GEE ve ArcGIS) olmak üzere üç ana platform aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, entegre bir yağış-akış ve taşkın yayılım modelleme yaklaşımı kullanılarak gözlem, uydu (IMERG-30mn ve CHIRPS) ve yeniden analiz (ERA5-Land) yağış verileri modele girdi olarak kullanmış, elde edilen akımlar, taşkın yayılım alanları ve su derinlikleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, model çıktıları bağımsız bir veri seti olan ve Sentinel-1 tarafından sağlanan alansal taşkın verileri ile karşılaştırılarak doğrulama işlemi yapılmıştır. 2018, 2019 ve 2024 yıllarında meydana gelen beş farklı taşkın olayı için analizler gerçekleştirilmiştir. Taşkın yayılım alanı kıyaslarında IMERG-30mn ve gözlem yağış verileri ile yapılan sonuç karşılaştırmasında %80.20'lik POD (Probability of Detection – Tespit Olasılığı) ortalamasıyla en uyumlu sonuçlar elde edilmiştir. Sentinel-1 ile en uyumlu sonuçlar ise 2024 yılında yaşanan taşkın analizinde elde edilmiştir. Bu çalışma, farklı veri setlerinin taşkın analizindeki etkisini ve taşkın yönetim planı ile uygulamalarındaki kullanılabilirliğini değerlendirerek, taşkın riski yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The loss of life, displacement of populations, and destruction of infrastructure resulting from floods, which have emerged as a significant global issue, underscore the critical importance of scientific research in this domain. This study aims to analyze flood inundation areas within a river basin utilizing various datasets and to validate the findings through independent data sources. The methodology integrates three principal platforms: a grid-based hydraulic model (HEC-RAS version 6.5), remote sensing tools, and geographic information systems (Google Earth Engine and ArcGIS). In the context of this study, an integrated rainfall-runoff and flood inundation modeling approach was utilized, incorporating observational data, satellite-based precipitation data (specifically IMERG-30min and CHIRPS), and reanalysis data (ERA5-Land) as inputs to the model. The resulting streamflows, flood inundation extents, and water depths were subsequently analyzed and compared with one another. Furthermore, model outputs are validated against spatial flood observations obtained from Sentinel-1 imagery, which serve as an external reference. Flood simulations were conducted for five events that occurred in 2018, 2019, and 2024. Among the scenarios evaluated, the combination of IMERG-30mn and observed precipitation data yielded the most consistent results, with an average POD (Probability of Detection) score of 80.20%. The highest agreement with Sentinel-1 data was observed in the analysis of the 2024 flood event. This research underscores the significance of integrating multiple data sources in flood modeling and demonstrates their potential applications in flood risk management and planning. By evaluating their effectiveness, the study contributes to the refinement of strategies aimed at mitigating flood hazards.