Sağlık konulu mitlerin turist rehberlerinde kullanımı ve uzmanlaşmaya etkisi
The use of health-related myths by tourist guides and their impact on professional specialization
- Tez No: 960753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, sağlık konulu mitlerin turist rehberliği sürecine entegrasyonu ve rehberlerin mesleki uzmanlaşmalarına etkisi incelenmiştir. Sağlık mitleri, tarihsel süreçte kültürel hafızanın oluşumuna katkıda bulunmuş ve günümüzde turizm deneyimlerini şekillendiren önemli unsurlardan biri hâline gelmiştir. Mitolojik anlatılar, hem kültürel mirasın aktarılmasında hem de destinasyonların çekiciliğinin artırılmasında işlevsel bir araç olarak öne çıkmaktadır. Rehberlerin mitleri anlatımlarına dâhil etmeleri, turistlerin ilgisini artırmakta ve hikâye anlatıcılığı becerilerinin gelişimini desteklemektedir. Ayrıca, turist memnuniyetinin rehberlerin anlatım yeterliliğiyle yakından ilişkili olduğu rehber görüşmelerinde ifade edilmiştir. Araştırmanın temel amacı, sağlık konulu mitlerin rehberli turlarda hangi biçimde kullanıldığını, rehberlerin mesleki gelişimine olan katkılarını ve mit anlatımında yaşanan güçlükleri belirlemektir. Ayrıca, mitolojik bilginin rehberlerin mesleki kimlik algısını nasıl şekillendirdiği de çalışmanın inceleme alanına dâhil edilmiştir. Bu kapsamda, nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve fenomenolojik araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin farklı bölgelerinde sağlık temalı turlarda görev yapan deneyimli turist rehberleri oluşturmaktadır. Katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yapılmış; elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle sistematik biçimde değerlendirilmiş ve tematik kategoriler oluşturulmuştur. Verilerin analiz sürecinde katılımcı ifadelerinin özgünlüğü korunarak temalar yapılandırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sağlık konulu mitlerin destinasyon cazibesini artırdığı ve turistlerle etkileşimin güçlendiğinin rehberler tarafından ifade edildiği görülmüştür. Ancak pek çok rehberin mitoloji eğitimi eksikliği nedeniyle anlatımda güçlük yaşadığı belirlenmiştir. Katılımcılar, mitolojik anlatıların turist ilgisini artırdığını, tur programına katma değer sağladığını ve mesleki motivasyonu güçlendirdiğini dile getirmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, turist rehberlerinin mitoloji bilgileri ve hikâye anlatıcılığı becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim programlarının oluşturulması önerilmektedir. Ayrıca, sağlık temalı mitlerin destinasyon pazarlama stratejilerinde daha sistematik biçimde kullanılmasının sağlık turizminin gelişimine katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Araştırmanın, literatüre katkı sunması ve uygulayıcılara yol gösterici bulgular sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the integration of health-related myths into the tourist guiding process and their impact on guides' professional specialization. Health myths have contributed to the construction of cultural memory throughout history and have become significant elements shaping tourism experiences today. Mythological narratives serve as functional tools for transmitting cultural heritage and enhancing the attractiveness of destinations. Incorporating such myths into guiding narratives has been reported to increase tourists' interest and support the development of storytelling skills. Furthermore, guide interviews indicated that tourist satisfaction is closely linked to the guides' ability to convey these narratives effectively. The main objective of the research is to identify how health-related myths are utilized in guided tours, their contributions to professional development, and the challenges encountered in myth narration. Additionally, the study explores how mythological knowledge influences guides' perceptions of professional identity. In this context, a qualitative research approach was adopted, employing a phenomenological research design. The study sample consisted of experienced tourist guides conducting health-themed tours in different regions of Turkey. In-depth interviews were conducted with the participants, and the collected data were systematically analyzed through content analysis, leading to the development of thematic categories. During the analysis process, the originality of participant statements was preserved. The findings revealed that health-related myths were perceived by guides as enhancing the appeal of destinations and strengthening interaction with tourists. However, many guides reported experiencing difficulties in narration due to a lack of systematic training in mythology. Participants stated that mythological narratives increased tourist interest, added value to tour programs, and contributed to professional motivation. Based on these results, it is recommended to develop structured training programs to enhance guides' knowledge of mythology and storytelling competencies. Furthermore, employing health-themed myths more systematically within destination marketing strategies is considered likely to support the sustainable development of health tourism. The study is expected to contribute to the literature on the use of mythological narratives in tourism and to provide practitioners with guiding insights.