Birgül Su Ariç'in yaşamı, sanatı, eğitimciliği ve Türk operasına katkıları
Birgül Su Ariç: Her life, artistic journey, pedagogy, and contributions to Turkish opera
  1. Tez No: 960761
  2. Yazar: HAZAL ÇAĞLAR TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU SÖKEZOĞLU ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, Birgül Su Ariç'in yaşamını, sanatını ve bir şan pedagogu olarak eğitimciliğini inceleyerek Türk operasına katkılarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında sanatçının sanat ve eğitim anlayışı ele alınmakta; böylece yalnızca deneyim ve birikiminin belgelenmesi değil, aynı zamanda gelecek kuşak opera sanatçıları ve şan pedagogları için yol gösterici bir kaynak oluşturulması hedeflenmektedir. Bu çalışma Birgül Su Ariç hakkında yapılan ilk araştırma olması bakımından da önem arz etmektedir. Araştırma, tarama modeline uygun olarak yürütülmüş bir monografi çalışmasıdır. Veri toplama aracı olarak 'yarı yapılandırılmış görüşme formu' kullanılmıştır. Birgül Su Ariç'in kendisiyle, meslektaşlarıyla ve öğrencileriyle yapılan görüşmeler sonucu elde edilen veriler, nitel araştırma analiz yöntemlerinden 'betimsel analiz' yoluyla çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal Birgül Su Ariç's contributions to Turkish opera by examining her life, art and education as a vocal pedagogue. The study addresses the artist's understanding of art and education; thus, it aims not only to document her experience and knowledge, but also to create a guiding resource for future generations of opera artists and educators. This study is also important as it is the first research conducted on Birgül Su Ariç. The research is a monograph study conducted in accordance with the screening model. A 'semi-structured interview form' was used as the data collection tool. The data obtained as a result of interviews conducted with Birgül Su Ariç herself, her colleagues and students were analyzed through 'descriptive analysis', a qualitative research analysis method.