İhsan Özer'in mûsikî anlayışı ve Türk mûsikîsine katkıları
İhsan Özer's understanding of music and his contributions to Turkish music
  1. Tez No: 960766
  2. Yazar: YUNUS ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma Klasik Türk müziği camiasının isimlerinden olan Mehmet İhsan Özer'in yaşam öyküsü ve sanatçı kimliğini konu almaktadır. Bu bağlamda adı geçen sanatçının eserlerinin Klasik Türk müziğindeki yerinin aydınlatılması amaçlanmaktadır. Söz konusu amaç doğrultusunda Özer'in estetik dünyasının hangi unsurlar etrafında şekillendiği incelenmiştir. Çalışmanın kuramsal çerçevesi Klasik Türk müziğine ait başat kaynaklar ekseninde ele alınmıştır. Özer'in hayatı, sanatı ve Klasik Türk musikisi ile olan ilişkisi içinse birincil kaynaklara ulaşılmıştır. Bu noktada elde edilen veriler yazılı kaynaklardan çok Mehmet İhsan Bey'in şahsiyeti, aile bireyleri ve sanat çevresi tarafından sağlanmıştır. Özer'in kendine özgü icrasıyla Klasik Türk musikisi dünyasının zenginleşmesine katkı sağladığına dair ulaşılan veriler başta İhsan Bey ile yapılan mülakatlar sonucunda sağlanmıştır. Bundan dolayı böyle bir incelemenin sanatsal açıdan yeni bir yorumlama alanının önünün açılacağı gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the life story and artist identity of İhsan Özer, one of the names of the Classical Turkish music community. In this context, it is aimed to illuminate the place of the works of the artist in Classical Turkish music. In line with this purpose, the elements around which Özer's aesthetic world is shaped are analyzed. The theoretical framework of the study is discussed on the axis of the main sources of Classical Turkish music. Primary sources were accessed for Özer's life, art and his relationship with Classical Turkish music. The data obtained at this point was provided by İhsan Bey's personality, family members and artistic circle rather than written sources. The data that Özer contributed to the enrichment of the world of Classical Turkish music with his unique performance was provided primarily as a result of interviews with Mr. İhsan. Therefore, it has been revealed that such an examination will open up a new field of interpretation in terms of artistic aspects.