İslam inanç esasları açısından transhümanizm üzerine bir inceleme
A study on transhumanism in terms of Islamic faith principles
  1. Tez No: 960769
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCTEBA ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, transhümanizm düşüncesinin İslam inanç esaslarıyla ne ölçüde uyuştuğu veya çeliştiği sorusu ele alınmıştır. Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile birlikte genetik mühendislik, yapay zekâ, biyoteknoloji ve nörobilim gibi alanlar aracılığıyla insanın geliştirilmesi ve“dönüştürülmesi”düşüncesi ön plana çıkarılmıştır. Bu gelişmelerin, insanın yaratılış amacı, ilahi irade ve ahiret anlayışı gibi temel inanç esaslarıyla nasıl bir ilişki kurduğu problem olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacı; transhümanizm düşüncesinin temel yaklaşımlarının İslam inanç esasları çerçevesinde değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda transhümanizmin Tanrı, insan, ölüm ve öte dünya anlayışıyla, İslam'ın tevhid, nübüvvet, ahiret ve kader gibi temel inanç esasları arasındaki uyum ve çatışma noktaları analiz edilmiştir. Araştırmada betimsel ve nitel analiz yöntemleri kullanılmış; konuyla ilgili literatür taranmış, felsefi ve teolojik metinler karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve ayet, hadis ve klasik İslami kaynaklar ışığında değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, transhümanizmin bazı yönlerinin İslam'ın temel inanç esaslarıyla açıkça çeliştiği, özellikle insanın mutlak anlamda dönüştürülmesinin ilahi iradeye müdahale anlamı taşıdığı sonucuna varılmıştır. Ancak insan yaşamını kolaylaştıran ve hastalıkları tedavi etmeyi hedefleyen teknolojik gelişmelerin, belirli sınırlar içinde kaldığı sürece İslam dini ilkeleriyle çelişmediği tespit edilmiştir. Bu bağlamda, teknoloji kullanımında etik ve inanç temelli sınırlamaların dikkate alınması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the question of to what extent the transhumanist idea is compatible or contradictory with the principles of Islamic belief. With the rapidly developing technology today, the idea of developing and“transforming”humans through fields such as genetic engineering, artificial intelligence, biotechnology and neuroscience has been highlighted. The problem of how these developments relate to fundamental principles of belief such as the purpose of human creation, divine will and the understanding of the afterlife has been determined. The purpose of the study is to evaluate the fundamental approaches of the transhumanist idea within the framework of the principles of Islamic belief. In this context, the points of harmony and conflict between the understanding of God, man, death and the afterlife of transhumanism and the fundamental principles of belief such as monotheism, prophethood, the afterlife and destiny of Islam have been analyzed. Descriptive and qualitative analysis methods were used in the study; the relevant literature was scanned, philosophical and theological texts were examined comparatively and evaluated in the light of verses, hadith and classical Islamic sources. In line with the data obtained, it was concluded that some aspects of transhumanism clearly contradict the fundamental principles of Islam, and in particular, the absolute transformation of man means intervening in the divine will. However, it was determined that technological developments that facilitate human life and aim to treat diseases do not contradict the principles of Islam as long as they remain within certain limits. In this context, it was suggested that ethical and faith-based limitations should be taken into consideration in the use of technology.