Kısas ile ilgili rivayetler ve değerlendirilmesi
Narrations and evaluations related to qisas
- Tez No: 960775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİK AKCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kısas öldürme veya yaralama suçunu işleyen kişiye misliyle mukabele edilmesi anlamına gelmektedir. Kur'ân-ı Kerîm'de kısas emredilmiştir. Hz. Muhammed (s.a.v) de bizzat kısası uygulamıştır. Çalışmamızın konusunu kısas ile ilgili Kütüb-ü Sitte'de yer alan hadis rivayetleri ve değerlendirmesi oluşturmaktadır. Konu ile ilgili hadisler isnad ve metin açısından ele alınmıştır. Kütüb-ü Sitte'de yer alan kısas ile ilgili bütün rivayetlere tezimizde yer verilmiştir. Hadis iki kısımdan oluşmaktadır: İsnad ve metin. İsnad kısmında hadisi rivayet eden raviler bulunmakta, metin kısmında ise Hz. Muhammed (s.a.v)'in söz, fiil ve takrirleri yer almaktadır. İsnadda bulunan bütün raviler güvenilirlik yönünden incelenmiştir ve ravilerin güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Kısas ile içtihadlara başlıklar halinde yer verilmiştir. Kısasın kişilerin suçlarının karşılığını misliyle almaları noktasında caydırıcı bir müeyyide olup hükmünün Kur'ân-ı Kerîm ve sünnet ile sabit olduğu ve kısas ile ilgili rivayet edilen hadislerin sahih olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Qisas means retaliation against the person who committed the crime of killing or wounding. Qisas is commanded in the Quran. Hz. Muhammad (pbuh) himself implemented Qisas. The subject of our study is the hadith narrations and evaluations in Kutub-u Sitte regarding Qisas. The hadiths regarding the subject are discussed in terms of chain of narration and text. All narrations regarding Qisas in Kutub-u Sitte are included in our thesis. The hadith consists of two parts: the chain of narrators and the text. The chain of narrators includes the narrators who narrated the hadith, while the text includes the words, actions and statements of the Prophet Muhammad (pbuh). All narrators in the chain of narrators were examined in terms of reliability and it was determined that the narrators were reliable. The text was examined in terms of its conformity with the Quran, the authentic sunnah and reason. It was concluded that retaliation is a deterrent sanction in terms of people receiving the equivalent of their crimes and that its ruling is fixed by the Quran and the sunnah and that the narrated hadiths regarding retaliation are authentic.