Örgütlerde iş yaşam dengesi ile işe yabancılaşma arasındaki ilişkinin belirlenmesi: Afyonkarahisar'da bir araştırma
Determination of the relationship between work-life balance and work alienation in organizations: A research in Afyonkarahisar
- Tez No: 960774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma, örgütlerde iş yaşam dengesi ile çalışanların işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, çalışanların iş ve özel yaşamları arasındaki denge durumunun, işe yabancılaşma ile olan ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın odak noktası, Afyonkarahisar il merkezindeki farklı sektörlerde faaliyet gösteren çalışanların deneyimleridir. Araştırma verileri anket yöntemiyle toplanmış ve elde edilen bulgular istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada iş yaşam dengesinin işe yabancılaşma arasındaki ilişki ve bu ilişkinin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir. Araştırma hipotezleri, iş yaşam dengesi ile işe yabancılaşma arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunu ve bu ilişkinin demografik faktörlere bağlı olarak değişebileceğini öngörmektedir. Elde edilen bulgular, iş dengesi ile işe yabancılaşma arasında anlamlı ve ters yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, örgütlerde çalışanların motivasyonunu ve bağlılığını artırmak için iş yaşam dengesi politikalarının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between work-life balance and employee alienation levels in organizations. The research specifically examines the connection between the balance employees maintain between their work and private lives and their degree of alienation from work. The study focuses on the experiences of employees working in different sectors in the city center of Afyonkarahisar, in Türkiye. Research data was collected using the survey method, and the findings were evaluated using statistical analyses. The study analyzed the relationship between work-life balance and work alienation, and whether this relationship differed according to participants' demographic characteristics. The research hypotheses predicted a negative correlation between work-life balance and work alienation, and that this relationship could vary depending on demographic factors. The findings obtained revealed a significant and inverse relationship between work-life balance and work alienation. These results emphasize the importance of work-life balance policies to increase the motivation and commitment of employees in organizations.