Yusuf el-Karadâvî'de tekfir ve şiddet üzerine bir inceleme
A review on takfir and violence in Yusuf al-Qaradawi
- Tez No: 960776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCTEBA ALTINDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yusuf el-Karadâvî'nin tekfir ve şiddet düşüncesini, teorik ve pratik yönleriyle incelemektir. Yusuf el-Karadâvî, fıkıh, kelam, hadis gibi birçok alanda çalışmalar yapmış, çağımızın Müslümanlarının problemlerine çözümler bulmuş, Müslümanların dikkatini çekmiş bir İslam âlimdir. Çalışmamızda Karadâvî'nin eserleri ve akademik çalışmaları, nitel araştırma yöntemi kullanılarak bilimsel bir yaklaşımla incelenmiştir. Bu incelemede özellikle tekfir ve şiddet konuları, bunların sebepleri ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın birinci bölümde, Yusuf el- Karadâvî'nin hayatı, ilmi kişiliği, ilmi yöntemleri ve çalışmaları ele alınmıştır. İkinci bölümde, tekfir ve şiddetle ilgili kavramlar araştırılıp Karadâvî'nin bu kavramları nasıl açıkladığı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise Karadâvî'nin tekfir konusunda başvurduğu kelam ve fıkıh âlimlerinin görüşleri, Karadâvî'nin tekfir ve şiddet olgusu, çözüm yolları, tekfir ve şiddetle ilgili görüşleri analiz edilmiştir. Çalışmamızı yaparken eserlerinde doğrudan konuyla ilgili bilgi bulunamaması halinde, benzer konulardaki düşünceleri araştırılmış ve konu ile bağlantı kurulmuştur. Sonuç olarak bu çalışmamızda, Karadâvî'nin tekfir ve şiddet olgusu, tekfir ve şiddetin nedenleri, tekfir ve şiddet problemine çözüm olabilecek düşünceleri delilleriyle birlikte ortaya konulmuştur. Tekfir ve şiddet, çok boyutlu ele alınması gereken Müslümanları tarih boyunca olumsuz etkilemiş bir konudur. Bu konuda toplumsal uzlaşının sağlanması için çalışmaların yapılması, din dilinin yeniden gözden geçirilmesi ve barış ile hoşgörü ekseninde şekillendirilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine Yusuf al-Qaradawi's theoretical and practical aspects of takfir and violence. Yusuf al-Qaradawi is an Islamic scholar who has worked in many fields such as fiqh, theology, hadith, found solutions to the problems of Muslims of our age, and attracted the attention of Muslims. In our study, Qaradawi's works and academic studies were analyzed with a scientific approach using qualitative research method. In this analysis, especially the issues of takfir and violence, their causes and solutions have been emphasized. In the first part of this study, Yusuf al- Qaradawi's life, scholarly personality, scholarly methods and works are discussed. In the second part, the concepts of takfir and violence are investigated and how al- Qaradawi explains these concepts are investigated. In the third part, the views of the theological and fiqh scholars that Qaradawi refers to on takfir, Qaradawi's views on the phenomenon of takfir and violence, solutions, and his views on takfir and violence are discussed. In the course of conducting the present study, in the event that no information directly related to the subject could be found in his works, his thoughts on similar subjects were searched and a connection was established with the subject. Consequently, in this study, Qaradawi's views on the phenomenon of takfir and violence, the causes of takfir and violence, and his thoughts that can be a solution to the problem of takfir and violence have been put forward with evidence. Takfir and violence is a multidimensional issue that has negatively affected Muslims throughout history. It is important to work for social consensus on this issue, to revise the language of religion and to shape it on the axis of peace and tolerance.