Konjenital kalp hastalığına sahip opere 0-36 aylık olguların anne sütü ile beslenme durumları vebeslenmelerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
Examination of breastfeeding status of operated cases with congenital heart disease, aged 0-36 months, and factors affecting their nutrition
- Tez No: 960801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA KARATEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Konjenital kalp hastalıkları, yenidoğan dönemi itibariyle semptom gösterebilen aynı zamanda bebeğin kısa ve uzun dönemde beslenmesini etkileyerek büyüme ve gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilen bir hastalık grubudur. Yenidoğan döneminden itibaren gerekebilen yoğun bakım yatışları, cerrahi ve cerrahi sonrası prosedürler nedeniyle anne sütü ile beslenmeye başlanmasında ve sürdürülmesinde güçlükler yaşanabilmektedir. Konjenital kalp hastalığına sahip 0-36 ay arasındaki olguların anne sütü ile beslenme durumları ve beslenmelerini etkileyen faktörlerin incelendiği bu araştırmaya konjenital kalp hastalığına sahip ve cerrahi geçirmiş 60 olgu ile 60 sağlıklı kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Çalışmaya katılan ailelerden öncelikle onam alınmış sonrasında önceden hazırlanmış veri toplama formu aracılığıyla veriler tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Congenital heart disease is a group of diseases that can manifest symptoms in the neonatal period and commonly affect nutrition in the short and long term, negatively impacting growth and development. Intensive care admissions, surgical procedures, and procedures that may be required from the neonatal period onward can lead to difficulties initiating and maintaining maternal nutrition. This section examines the maternal nutrition, treatment status, and nutrition of patients aged 0-36 months with congenital heart disease. Sixty patients with congenital heart disease who had undergone surgery were compared with 60 healthy controls. After obtaining approval from the participating families, a pre-prepared data collection formula was used to complete the data.