A study of Turkey's attempts to fulfill the EU accession requirements in the fields of human rights, police cooperation and human rights training for the police
Türkiye'nin insan hakları, polis işbirliği ve polis için insan hakları eğitimi alanlarında ab üyelik koşullarını yerine getirme çabalarının incelenmesi
  1. Tez No: 960815
  2. Yazar: SİBEL ELİF ÖZBAYKAL ÖZDİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Türkiye-AB ilişkilerinin tarihinde birçok dönüm noktası ve tarihi olay yaşanmıştır. AB içinde birçok iç değişiklik olmuştur. AB artık iç ilişkilerinde insan hakları ve demokratikleşme konularına öncelik vermektedir. Bu nedenle aday ülkeler için öncelikli şart insan haklarına saygı ve demokratikleşmedir. AB genişledikçe daha fazla sorun ortaya çıkacaktır. AB, yeni adayların Birlik için sorun yaratmasını istememektedir. Ortak bir piyasa ekonomisinde yüksek enflasyon ve işsizlik oranı, tüm üye ülkeleri etkileyecek sorunlar yaratacaktır. Gelecekte etkili bir derinleşme süreci için asgari standartların karşılanması gerekmektedir. Bu nedenle Türkiye, Avrupa'nın bir parçası olmak ve küresel pazarın gerekliliklerini karşılamak için sadece ekonomik sorunlarını çözmekle kalmayıp, insan hakları ve demokratikleşme konusundaki sorunlu meseleleri de çözmelidir. Demokratikleşmenin gerçekleşmesini destekleyen reformlar hızlandırılmalıdır. AB, Türkiye'ye karşı tarafsızlık ilkesini gözetmelidir. Yunanistan, İspanya ve Portekiz'e olduğu gibi bağış şeklinde mali yardım sağlanmalıdır. Çifte standarttan kaçınılmalıdır. Helsinki Zirvesi'nde alınan kararlar Türkiye'de sakin bir atmosfer yaratmıştır. Şimdi daha ileri adımlar atılmalıdır. Bu çalışmada, Türkiye-AB hükümetinin Ulusal Program kapsamında gerçekleştirdiği çabaları ve elde ettiği ilerlemeleri belirlemeye çalıştım. Ülkenin kolluk kuvvetleri olarak, polis işbirliği insan haklarının uygulanması için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, Avrupa Polis Örgütü ve tarihi, Türkiye'de polis ve insan hakları ve katılım sürecinde insan haklarında“eğitimin”önemli rolü ele alınacaktır. Ulusal Programın Siyasi Kriterler ve Adalet ve İçişleri Alanında İşbirliği bölümlerinde yer alan“Polis İşbirliği”konusu analiz edilecektir.“Türkiye'nin İnsan Hakları ve Polis için İnsan Hakları Eğitimi Alanlarında AB Katılım Koşullarını Yerine Getirme Çabaları”başlıklı bu çalışma, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin insan hakları kavramına yaklaşımını ayrıntılı olarak ele almakta ve ortak ve farklı bakış açılarını ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
During the history of Turkey-EU relations, there have been many milestones and historic events. There have been several internal changes within EU. The EU now gives priority to human rights and democratisation issues in their internal relationships. Thus for the candidate members, the prior requirement is respect for human rights and democratisation. The more the EU enlarges, the more problems will emerge. The EU does not want the new candidates to create problems for the Union. A high inflation and unemployment rate in a common market economy will create problems which will affect all member states. Minimum standards must be met for an effective deepening process in the future. Thus Turkey, to become a part of Europe, and also to meet the requirements of a global market, must not only solve its economic problems but must also resolve its problematic issues on human rights and democratisation. Reforms supporting the realisation of democratisation should be accelerated. The EU should observe impartiality towards Turkey. Financial aid in the form of donations (similar to Greece, Spain and Portugal) should be provided. Double standards should be avoided. The decisions taken at the Helsinki Summit created a calm atmosphere in Turkey. Further steps should now be taken. In this study, I have tried to identify the Turkey-EU government's efforts and the progress achieved in accordance with the National Programme. As the nation's law enforcement officials, Police Cooperation is vital for the implementation of human rights. Hence, the European Police Organisation and its history, police and human rights in Turkey, and the significant role of 'education' in human rights in the accession period, will be discussed. 'Police Cooperation', both in the Political Criteria and Cooperation in the Justice and Home Affairs sections of the National Programme, will be analysed. This study entitled 'Turkey's Attempts to Fulfill The EU Accession Requirements In The Fields Of Human Rights And Human Rights Training For The Police' elaborates the approach of the European Union and Turkey to the concept of human rights and attempts to display the common and differing viewpoints.