Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) tarımsal küçük üreticilik üzerindeki rolü
The role of the Agriculture and Rural Development Support Institution (ARDSI) on small-scale farmers
- Tez No: 533471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Avrupa Birliği (AB), Ortak Tarım Politikası (OTP) ile üye ülkelerin tarım yapılarındaki farklılıkları gidermeyi, ortak bir tarım yapısı oluşturmayı hedefler. Oluşturmak istediği bu ortak tarım yapısını, topluluğa aday ülkeler için de gerekli kılmakta, bunu sağlamak için de Katılım Öncesi Yardım Programı'nın (IPA) Kırsal Kalkınma bileşeni olan IPARD'ı aday ülkelere uygulamaktadır. AB, Aday ülkelere uyguladığı IPARD programıyla genel olarak, tarım ürünlerin Ortak Tarım Politikasına uygun olmasını, kır ile kent arasındaki farkın giderilmesini, üretim araçlarının ve kalitesinin AB standardına yükseltilmesini hedeflemektedir.Türkiye, 1999 yılında gerçekleştirilen Helsinki Zirvesi'nde topluluğa üye olma yolunda somut bir adım atarak, Avrupa Birliği'ne aday ülke olarak kabul edilir ve tam üyelik müzakereleri 03 Ekim 2005 tarihinde başlar. Bununla birlikte, AB Komisyonu, tam üyelik müzakere sürecinin 11. Faslı olan Tarım ve Kırsal Kalkınma faslının başlayabilmesi için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) kurulmasını gerekli kılar. Türkiye'de, bu gerekliliği yerine getirmek için 18 Mart 2007 tarihinde 5648 sayılı kanunla TKDK kurulur.Tarım ve Kırsal Kalkınma faslının başlayabilmesi için kurulması gerekli kılınan TKDK, IPARD uygulayıcısı olarak, tarım ve kırsal alanı kalkındırma hedefiyle kırsal alanda AB standartlarına uygun tarımsal tesislerin açılmasına, aynı zamanda hali hazırda bulunan tesislerin modernize edilmesine destek sağlamaktadır. IPARD programının uygulayıcısı olan TKDK'nın, kırsal alanda yaratmaya çalıştığı modernizasyon ile modern tesisleri ön planda tutarak, Avrupa Birliği OTP yapısına uygun bir tarım yapısı oluşturmayı amaçlar. Bu bağlamda TKDK, özellikle 1990'lı yıllarda başlayan Türkiye'nin tarımsal reform sürecinde aktif bir rol üstlenerek dönüşümün bir parçası olarak karşımıza çıkar.Çalışma, Türkiye'nin tarımsal reform sürecinde, tarımsal alanda ortaya çıkan yapısal dönüşümü, özellikle tarımsal küçük üreticilik çerçevesinde ele alarak, TKDK'nın bu sürece hangi araçlarladâhil oluğunu venasıl bir rol üstlendiğini göstermeye çalışır.Bu bağlamda söylenebilir ki, çalışmanın sonucunda küçük üreticiliğin azalma eğiliminde olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) aims to eliminate the differences in the agricultural structures of the member countries and to form a common agricultural structure with the Common Agricultural Policy (CAP). It makes necessary this common agricultural structure that it wants to create for the candidate countries as well, and in order to achieve this, it applies the IPARD, the Rural Development component of the IPA, to the candidate countries. The EU aims to ensure that agricultural products are suitable for the Common Agricultural Policy , the difference between rural and urban areas is removed and the means and quality of production are raised to the EU standard.Turkey was considered as a candidate country to the European Union by throwing a concrete step on being the making of a member of the community at the Helsinki Summit held in 1999 and full membership negotiations began on 03 October 2005. In addition to this, the EU Commission made essential the establishment of the Agriculture and Rural Development Support Institution (ARDSI) in o rder that 11th component of full membership negotiation process which is Agriculture and Rural Development component could commence. In Turkey, ARDSI was installed with the law no. 5648 on March 18,2007 in order to fulfill this requirement.As an IPARD practitioner, the ARDSI, which is required to be established in order to start the Agriculture and Rural Development component, provides support for the opening of agricultural facilities in accordance with EU standards in the rural area with the aim of the development of agriculture and rural areas, as well as the modernization of existing facilities. It aims to create an agricultural structure suitable for the European Union OTP structure by prioritizing modern facilities and modern facilities that are being implemented by the ARDSI as the implementer of IPARD program. In this context, ARDSI came to the forefront as a part of the transformation by taking an active role especially in the Turkey's agricultural reform process beginning in the 1990s.Working attempts to show with which means ARDSI included and how a role it played in Turkey's agricultural reform process especially by handling structural transformation occurring in agricultural areas in the framework of agricultural small productiveness. In this context, it can be said that as a result of the study, it has revealed that small productivity tends to decrease.