6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinden sonra Hatay'da yaşayan depremzedelerin yer bağlılığı
Place attachment of earthquake victims residing in Hatay after the Kahramanmaraş earthquakes on February 6, 2023
- Tez No: 960816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yer bağlılığı, bireylerin yaşadıkları mekâna duydukları aidiyet ve bağlılık hissi olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlılığın afetler sonrasında nasıl şekillendiği önemli bir araştırma konusu olarak öne çıkmaktadır. Depremlerin ekonomik, çevresel ve fiziksel olarak zarar verdiği şehirlerde yaşayan insanlar farklı sebeplerle daha güvenli ve rahat yerlere taşınmak istemeyebilirler. Yıkıcı depremlerden sonra insanların yer bağlılığını etkileyen faktörleri araştırmak sürdürülebilir toplum ve kültürlerin oluşturulmasını sağlayacaktır. Bu çalışma 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinden Hatay'da deprem tecrübesi, hazırlık, sürdürülebilirlik, sosyal destek, güvenlik, fahiş fiyat, şehirden memnuniyet, özyeterlik ve risk algısının depremzelerin yer bağlılığı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Veriler depremlerden bir yıl sonra Hatay ilinin Antakya bölgesinde 453 depremzeden anket yöntemi ile toplanmıştır. Onbir tane sıralı lojistik regresyon ile yer bağlılığını etkileyen faktörlerin gücü ve yönü ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak, depremler yüzünden yaralananların, akrabası ölenlerin, tahliye olmayanların, enkaz çalışmalarından rahatsız olmayanların yer bağlılığı daha yüksektir. Hatay'ın sürüdürlebilirliğini düşünmek ve şehirden memnuniyet depremzelerin yer bağlılığını artırmaktadır. Ayrıca, kadınların, Antakya'da daha uzun süre yaşayanların ve yakınlarından sosyal destek alanların yer bağlılığı daha yüksektir. Bu çalışmanın afetlerin etkilediği bölgede insanların yer bağlılığını artırmak için strateji geliştiren yöneticilere, afet uzmanlarına ve sivil toplum kuruluşlarına rehberlik etmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Place attachment is defined as the sense of belonging and emotional connection individuals feel toward the place they live. Understanding how this attachment is shaped in the aftermath of disasters has emerged as a significant area of research. People residing in cities affected by earthquakes economically, environmentally, and physically may be reluctant to move to safer and more comfortable locations for various reasons. Investigating the factors that influence people's place attachment after devastating earthquakes will enable the creation of sustainable societies and cultures. This study examines the impact of earthquake experience, preparedness, sustainability, social support, security, exorbitant prices, city satisfaction, self-efficacy, and risk perception on place attachment among earthquake victims in Hatay following the February 6, 2023, Kahramanmaraş earthquake. Data were collected via surveys from 453 earthquake victims in the Antakya region of Hatay province one year after the earthquakes. Eleven ordered logistic regressions were used to reveal the strength and direction of the factors affecting place attachment. Consequently, place attachment was higher among those injured by the earthquakes, those whose relatives died, those who did not evacuate, and those who were not disturbed by the debris removal. Considering Hatay's sustainability and satisfaction with the city increase the place attachment of earthquake victims. Furthermore, place attachment was higher among women, those who lived longer in Antakya, and those who received social support from relatives. This study is expected to guide managers, disaster experts, and non-governmental organizations who develop strategies to increase people's place attachment in disaster-affected regions.