An experimental investigation of shock-wave/boundary-layer interaction induced by compression corners & sharp fins
Sıkışma köşeleri ve keskin kenarlı finlerin sebep olduğu şok-dalgası/sınır-tabakası etkileşiminin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 960829
  2. Yazar: ÖMER HALDUN ÜNALMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FEVZİ ÜNAL, PROF. DR. OKTAY ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak Mühendisligi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bütün deneyler İ.T.Ü. Trisonik Laboratuvarındaki 30x60 mm'lik Süpersonik Rüzgar Tüneli'nde gerçekleştirilmistir. Bu tünel 0.3 ile 2.2 Mach sayısı arasında sürekli olarak çalışabilen bir tüneldir. Deneylerde, çeşitli Mach sayılarında yağla akım görünürlülüğü gerçekleştirilmiş, ayrıca model önünde detaylı statik basınç ölçümleri elde edilmiştir. Basınç dağılımlarını kısa ve anlamlı bir biçime sokabilmek için bilgisayar yardımıyla renk kodlu grafikler hazırlanmıştır. Sıkışma köşelerinde kalınlık değişiminin etkisi incelenmiştir. Renk kodlu basınç dağılımları ile bunlara karşı gelen yüzey akım görünürlülüğü fotoğraflarına eklerde geniş bir şekilde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
All the experiments were conducted at the 30x60 mm Supersonic Wind Tunnel in the Trisonic Laboratory of İ.T.Ü. This tunnel is a continuous one having a Mach number range of 0.3 to 2.2. In the experiments, surface oil flow visualization was performed for various Mach numbers. Additionally, detailed static pressure measurements were made ahead of the models. To represent the pressure distributions in a concise and meaningful form, color-coded graphics were prepared by using computer. The effect of the thickness for the case of compression corners were investigated. Color-coded pressure distributions with their respective surface flow visualization photographs for the full range of parameters are presented in the Appendices.