Ultra yüksek performanslı betonların çeşitli lifler altında mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of ultra high performance concretes under various fibers
- Tez No: 960830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENEM YILMAZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ultra Yüksek Performanslı Beton (UYPB) mühendislik özelliklerinin gelişmesi ile dikkatleri üzerine çeken, yüksek mukavemet ve dayanıklılığa sahip bir beton türüdür. Bu beton türü bağlayıcı malzeme, ince agrega ve katkı malzemeleri kullanılarak oluşturulan ve uzun ömürlü olması gereken yapılarda tercih edilmektedir. UYPB geleneksel betonlardan farklı olarak içinde özel katkılar ve lifler bulundurabilirler. UYPB içine yerleştirilen çeşitli lifler betonun mekanik özelliklerini önemli ölçüde iyileştirebilirler. Bu mekanik özellikler arasında basınç dayanımı, eğilme dayanımı, çekme dayanımı, darbe direnci ve aşınma gibi özellikleri iyileştirme mevcuttur. Kullanılan lifler betonun içinde mikro çatlakların yayılmasını engelleyerek yapının daha uzun süre dayanmasını sağlar. UYPB'nin dayanımının yüksek çıkmasında etkili olan diğer faktörler arasında ince agregalar, su/bağlayıcı malzeme oranının sahip olduğu özelliklerdir. Bu kullanılan malzemeler betonu daha yoğun hale getirerek suyun beton içinde sahip olduğu hareketi sınırlar ve dayanımı artırır. Lifler, betonun çekme dayanımını arttırarak, çatlama ve kırım gibi olumsuz durumların önüne geçilmesine yardımcı olur. Liflerin, betonun iç yapısındaki mikro çatlakları engelleyerek, yapısal bütünlüğü güçlendirdiği ve dayanıklılığı arttırdığı bilinmektedir. Ultra yüksek performanslı betonda, yüksek çimento içeriği hem dayanım hem de dayanıklılığın temel belirleyicisi olup, aynı zamanda matrisin yoğunluğunu artırarak boşluk oranını azaltmakta ve böylece daha kompakt bir yapı elde edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı ultra yüksek performanslı betonların çeşitli liflerle (çelik tel lif, bazalt lif, mikrofiber lif) olan etkisi sonucunda ortaya çıkan mekanik davranışları incelemektir. Bu çalışma kapsamında UYPB'nin içine hacimce %0.5, %1, %1.5, %2 oranında bazalt lif, çelik tel lif ve mikrofiber lif 150x150x150 mm'lik küp numunelere eklenerek 7,28 ve 56 günlük basınç ve yarmada çekme dayanımları deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ultra High Performance Concrete (UHPC) is a type of concrete that has attracted attention with its advanced engineering properties, boasting high strength and durability. This type of concrete is preferred for structures requiring long-lasting durability, constructed using binder materials, fine aggregates, and additives. Unlike traditional concrete, UPC can contain special additives and fibers. The various fibers incorporated into UPC can significantly improve the concrete's mechanical properties. These mechanical properties include compressive strength, flexural strength, tensile strength, impact resistance, and abrasion resistance. The fibers used prevent the spread of microcracks within the concrete, ensuring longer durability. Other factors contributing to the high strength of UPC include the fine aggregates and the properties of the water/binder ratio. These materials increase the density of the concrete, limiting water movement within the concrete and increasing its strength. The fibers increase the concrete's tensile strength, helping to prevent adverse events such as cracking and breakage. Fibers are known to strengthen structural integrity and increase durability by preventing microcracks in the internal structure of concrete. In ultra-high-performance concrete, high cement content is the primary determinant of both strength and durability. It also increases the density of the matrix, reducing the void ratio, and thus resulting in a more compact structure. The aim of this study is to investigate the mechanical behavior of ultra-high-performance concretes when combined with various fibers (steel fiber, basalt fiber, and microfiber). In this study, basalt fiber, steel fiber, and microfiber fiber were added to UHPC at 0.5%, 1%, 1.5%, and 2% by volume to 150x150x150 mm cube samples. Their compressive and splitting tensile strengths were experimentally investigated at 7, 28, and 56 days.