Ses üstü saptırıcısız hava alığı tasarımı ve S-şekilli kanal entegrasyonu: Eş-akışlı jet tasarımı ile aktif akış kontrolü ve performans iyileştirmesi
Diverterless supersonic inlet design and S-shape duct entegration: Active flow control and performance improvement with co-flow jet design
  1. Tez No: 960838
  2. Yazar: BERKAY KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, parametrik ses üstü saptırıcısız hava alığı aerodinamik tasarımı HAD analizleri yapılarak ele alınmış, ardından S-şekilli hava alığı (S-shape intake) entegre edilerek sistemin performansı analiz edilmiştir. S-şekilli hava alığının neden olduğu akım ayrılması (flow separation) probleminin basınç geri kazanımı (PR) ve DC60 (distortion) değerlerinde düşüşe yol açtığı tespit edilmiş; bu sorunu çözmek için aktif akış kontrol teknolojisi olarak Eş-akışlı jet tabanlı bir tasarım geliştirilmiştir. Eş-akışlı jet uygulamasıyla, S-şekilli hava alığındaki türbülanslı akış yapısı, ayrılma bölgeleri minimize edilerek sistemin toplam verimliliği artırılmıştır. Yapılan HAD analiz çalışmaları sonucunda, 20,000ft ve Mach 1.5 analiz koşullarında Eş-akışlı jet ile PR değerinde %0.64, DC60 parametresinde ise %14.7 oranında iyileşme sağlandığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, saptırıcısız tasarımın sağladığı kompakt yapı ile S-şekilli hava alığının stealth (gizlilik) avantajları birleştirilerek sistemin hem aerodinamik hem de operasyonel performansı dengelenmiştir. Bu çalışma, özellikle yüksek hızlı hava araçlarında kritik öneme sahip hava giriş sistemlerinde akış kontrol stratejilerinin rolünü vurgulamakta ve eş-akışlı jet teknolojisinin bu alandaki potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the aerodynamic design and parametric investigation of a diverterless supersonic inlet through CFD (Computational Fluid Dynamics) analyses, followed by the integration of an S-shaped intake to evaluate overall system performance. The flow separation caused by the S-shape intake was identified to degrade pressure recovery (PR) and DC60 (distortion coefficient) values. To resolve this issue, an active flow control technology based on a co-flow jet design was developed. The implementation of the co-flow jet stabilized the turbulent flow structure within the Sshape intake, minimized separation regions, and enhanced overall system efficiency. CFD analyses and optimization studies demonstrated that the co-flow jet improved the PR value by 0.64% and the DC60 parameter by 14.7%. Furthermore, the compact geometry enabled by the diverterless design was synergistically combined with the stealth (low observability) advantages of the S-shape intake, balancing both aerodynamic and operational performance. This study highlights the role of flow control strategies in air intake systems for high-speed aerial vehicles and underscores the potential of co-flow jet technology in this field.