Kemoterapi alan meme kanserli hastalarda tat alma değişikliği ve yaşadıkları diğer semptomlar arasındaki ilişki
The relationship between taste alteration and other symptoms in breast cancer patients receiving chemotherapy
  1. Tez No: 960879
  2. Yazar: KÜBRA UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SÖZERİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu kesitsel-tanımlayıcı-ilişki arayıcı araştırma kemoterapi alan meme kanserli hastalarda tat alma değişikliği ve yaşadıkları diğer semptomlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1 Ekim 2023-30 Ocak 2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Gazi Hastanesi) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Ayaktan Kemoterapi Ünitesine başvuran 168 meme kanseri hastası ile yürütülmüştür. Araştırmada verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Memorial Semptom Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ)”,“Kemoterapiye Bağlı Tat Alma Değişikliği Ölçeği (KTADÖ)”kullanılmıştır. Araştırmanın verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiklerden, pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Hastaların yaş ortalamalarının 55,54±11,61 olduğu, %32,1'inin evre 2 meme kanseri olduğu, %42,3'ünün ECOG performans skorunun 1 olduğu belirlenmiştir. Hastaların %44,6'sının tedavi protokolünde siklofosfamid olduğu belirlenmiştir. Hastaların K-TADÖ toplam puan ortalamasının 2,18±0,84 olduğu, MSDÖ toplam puan ortalamalarının 1,01±0,48 olduğu belirlenmiştir. Hastalarda sıklıkla görülen semptomlar; halsizlik (% 92,9), saç dökülmesi (% 84,5), endişelenme (% 81,5), kendini uykulu hissetme (% 77,4), ağız kuruluğu (% 73,2) dur.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional, descriptive, correlational study was conducted to evaluate the relationship between taste changes and other symptoms experienced by breast cancer patients receiving chemotherapy. The study was conducted with 168 breast cancer patients who applied to the Gazi University Health Research and Application Center (Gazi Hospital) Medical Oncology Department Outpatient Chemotherapy Unit between October 1, 2023 and January 30, 2024.“Patient Identification Form”,“Memorial Symptom Assessment Scale (MSAS)”, and“Chemotherapy induced Taste Alteration Scale (CiTAS)”were used to collect data in the study. Descriptive statistics, Pearson correlation and multiple linear regression analyses were used to evaluate the study's data. The mean age of the patients was 55.54±11.61, 32,1% had stage 2 breast cancer, and 42.3% had an ECOG performance score of 1. Most patients (44,6%) had cyclophosphamide in their treatment protocol. CiTAS mean score was 2.18±0.84 and their MSAS mean score was 1.01±0.48. The most common symptoms observed in the patients were fatigue (92,9%), hair loss (84,5%), anxiety (81,5%), feeling sleepy (77,4%), and dry mouth (73,2%).