Combined risk assessment of multiple tailings dams
Birden çok atık barajının birleşik risk değerlendirmesi
- Tez No: 960878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR GÖLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Maden atıklarının depolandığı atık barajı yıkılmaları, halk sağlığı ve güvenliği, sosyal ve ekonomik yaşam ile çevre üzerinde önemli tehditler oluşturmaktadır. Geleneksel su depolama barajlarının risk değerlendirmesi üzerine yapılan çalışmalar eskiye dayansa da atık barajlarının risk değerlendirmesi literatürü nispeten yenidir. Özellikle, birden fazla atık barajının yol açtığı risklerin değerlendirilmesinde belirgin bir boşluk bulunmaktadır. Mevcut risk değerlendirme yaklaşımları genellikle tek bir baraj yıkıldığında mansap üzerindeki potansiyel sonuçları değerlendirmeye odaklanmaktadır. Bu tez çalışması, bir yerleşim yerinin mansabında yer alan birden çok atık barajından kaynaklanan birleşik riskin değerlendirilmesine yönelik kapsamlı bir metodoloji geliştirmeyi amaçlamaktadır. Önerilen yaklaşım, değerlendirmenin odağını tek bir barajdan, potansiyel olarak etkilenecek olan topluluğa (yerleşim yerine) kaydırmaktadır. Baraj yıkılması durumunda insan sağlığı, sosyal ve ekonomik yaşam ile doğal çevre üzerindeki etkiler dikkate alınmakta ve olayın toplam sonucu bu farklı etkilerin bir araya getirilmesiyle belirlenmektedir. Tez, atık barajlarının yıkılma potansiyelini aktif ömür (işletme veya depolama) ve pasif ömür (kapatma sonrası veya terk edilme) olmak üzere iki ana aşamada değerlendirip yönetim faktörlerini de içerecek şekilde yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışmanın önemli bir diğer katkısı, yıkılma potansiyeli ve sonuç modellerindeki karmaşık ve dinamik etkileşimleri dikkate alarak risk seviyelerinin zamana bağlı olarak değerlendirilmesini sağlayan bir sistem dinamiği modelinin geliştirilmesidir. Bu model, ciddi sağlık sorunları ve sosyal etkileşimler gibi geleneksel risk değerlendirmelerinde sıklıkla göz ardı edilen unsurları da içermektedir. Geliştirilen birleşik risk modelinin varsayımsal bir senaryoya ve 1985 yılında İtalya'da gerçekleşen Stava maden atığı barajı felaketine uygulanması, önerilen modelin mansaptaki bir topluluğun karşı karşıya olduğu riski daha doğru bir şekilde tahmin ettiğini göstermektedir. Böylece bu tezin, atık barajlarının risk değerlendirmesi literatürüne önemli katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Failures of tailings dams pose a significant threat to public health and safety, as well as to social and economic life and the environment. While studies on the risk assessment of traditional water storage dams are well established, the literature on the risk assessment of tailings dams is relatively new. In particular, the assessment of risks posed by multiple tailings dams is lacking. Current risk assessment approaches typically focus on the potential consequences of a single dam failure downstream. This thesis study aims to develop a comprehensive methodology for assessing the combined risk from multiple tailings dams located upstream of a settlement. The proposed approach shifts the focus of the assessment from a single dam to the potentially affected community (settlement). In the event of a dam failure, the impacts on human health, social and economic life and the natural environment are taken into account and the total consequence of the event is determined by combining these different impacts. The thesis presents an innovative approach to assess the failure potential of tailings dams in two main phases: active life (operation or deposition) and passive life (post-closure or abandonment), including management factors. A further significant contribution of the study is the development of a system dynamics model that facilitates a time-dependent evaluation of risk levels, incorporating the complex and dynamic interactions present within the failure potential and consequence models. This model incorporates elements that are frequently overlooked in conventional risk assessments, such as significant health concerns and social interactions. The application of the developed combined risk model to a hypothetical scenario and the 1985 Stava tailings dam disaster in Italy demonstrates that the proposed model more accurately predicts the risk faced by a downstream community. It is therefore anticipated that this thesis will make a substantial contribution to the literature on the risk assessment of tailings dams.