Hafif ve orta travmatik beyin hasarı olan hastalara traneksamik asit verilmesinin hasta sonlanımlarına etkisi: Acil servis verilerinin geriye dönük incelemesi
The effect of tranexamic acid administration on patient outcomes in cases of mild and moderate traumatic brain injury: A retrospective analysis of emergency department data
  1. Tez No: 960891
  2. Yazar: ZELAL TOKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAHİT HALHALLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Travmatik beyin hasarı (TBH), ciddi mortalite ve morbiditeye yol açabilen önemli bir sağlık sorunudur. Traneksamik asit (TXA) multipl travmalı hastaların yönetiminde kullanımı önerilen bir ajan olmakla birlikte, TBH özelindeki etkileri konusunda bilgiler çelişmektedir. Bu çalışmada hafif ve orta TBH hastalarında yaralanma sonrası ilk 3 saat içinde uygulanan TXA'nın mortalite ve morbidite gelişimine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma retrospektif olarak tek merkezde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 04.04.2023- 01.10.2024 tarihleri arasında acil servise (AS) başvuran ve Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümüne konsülte edilen 302 hafif ve orta TBH hastası dahil edilmiştir. Hastaların demografik ve klinik özellikleri ile yaralanma sonrası ilk 3 saat içinde TXA uygulanıp uygulanmadığı kaydedilmiştir. TBH'ye bağlı 28 günlük hasta mortalitesi birincil sonuç ölçütü olarak belirlenmiştir. TXA uygulanan ve uygulanmayan hasta gruplarında bu sonuçlar karşılaştırılmıştır TBH sonrası 28 günlük nörolojik sağkalım, TBH'ye bağlı cerrahi ihtiyacı, yoğun bakım ihtiyacı ve olduysa yoğun bakımda kalış süresi, vasküler komplikasyonlar ikincil sonuç ölçütleri olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: TXA uygulanan hastalarda mortalite (p=0,030) ve nörolojik sekel (p=0,002) oranlarının, TXA uygulanmayan gruba göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yetişkinlerde mortaliteye neden olabilecek faktörler lojistik regresyon analizi ile incelendiğinde tek değişkenli analizde yaş, KAH öyküsü ve başvuru anındaki GKS'nin mortalite üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Yetişkinlerde sekel kalma durumuna neden olabilecek faktörler lojistik regresyon analizi ile incelendiğinde yaralanma sonrası sekel kalma durumuna etki eden tek faktör başvuru anındaki GKS olarak belirlendi. Sonuç: Bu çalışmada TXA uygulanan grupta mortalite ve sekel oranlarının daha yüksek bulunması, TXA'nın genellikle klinik tablosu daha ağır hastalarda uygulanmış olmasına bağlı bir etki olabileceği değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, hafif ve orta dereceli TBH'de TXA'nın erken dönemde kullanımının etkinliğini ve güvenliğini net olarak ortaya koymak için ileriye dönük, geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Traumatic brain injury (TBI) is a significant health problem that can lead to severe mortality and morbidity. While tranexamic acid (TXA) is recommended for the management of multi-trauma patients, data regarding its specific effects on TBI are conflicting. This study aimed to evaluate the effects of TXA administered within the first 3 hours after injury on mortality and morbidity in patients with mild to moderate TBI. Materials and Methods: This single-center retrospective study included 302 patients with mild to moderate TBI who were admitted to the emergency department (ED) and consulted to the Neurosurgery Department between April 4, 2023, and October 1, 2024. Patients' demographic and clinical characteristics and whether they received TXA within the first 3 hours after injury were recorded. The 28-day TBI-related mortality was defined as the primary outcome. Secondary outcomes included 28-day neurological survival following TBI, need for TBI-related surgery, intensive care unit (ICU) admission and duration (if applicable), and vascular complications. Outcomes were compared between patients who received TXA and those who did not. Results: Mortality (p=0.030) and neurological sequelae (p=0.002) were found to be significantly higher in the TXA group compared to the non-TXA group. In adult patients, logistic regression analysis revealed that age, history of coronary artery disease (CAD), and Glasgow Coma Scale (GCS) score at admission were associated with mortality in univariate analysis. For neurological sequelae, GCS score at admission was identified as the only independent factor influencing outcomes in adult patients. Conclusion: The higher rates of mortality and sequelae in the TXA group may be attributed to the fact that TXA was primarily administered to patients with more severe clinical presentations. In conclusion, prospective studies with larger sample sizes are needed to clearly determine the efficacy and safety of early TXA administration in mild and moderate TBI.