İyi ve kötü iniş biyomekaniğine sahip sporcu adolesan kız çocuklarında alt ekstremite dizilim, performans ve postural stabilite üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of lower extremity alignment, performance, and postural stability on athlete adolescent girls with good and poor landing biomechanics
  1. Tez No: 960904
  2. Yazar: YAREN ALHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, iyi ve kötü iniş biyomekaniğine sahip sporcu adolesan kız çocuklarında; alt ekstremite dizilim, performans ve postural stabilite durumlarını incelemektedir. Çalışmaya yaşları 10-14 aralığındaki 52 adolesan kız sporcu katılmıştır. Katılımcılar LESS skoru 5≥ (grup 1) (n=26) ve LESS puanı 50,05).Tüm katılımcılar sağ dominant ekstremiteye sahiptir. Grup 1'de regl döneminde olan katılımcıların oranının %65.4 olduğu, Grup 2'de ise %57.7 olduğu tespit edildi. Grup 1 için LESS skoru 8,12±2,18 iken, Grup 2 için 3,19±0,98 olarak bulundu. FPPA, CMJ ve Y-denge (dominant ve nondominant) değişkenlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmadı (sırasıyla p=0,111, p=0,547; p=0.281; p=0.409; p0,05) CMJ (p=0,470; p>0,05) veya Y-denge (dominant ve nondominant) (p=0.560, p=0.330; p>0,05) arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadı. Sonuç olarak, erken adolesan dönemindeki kadın sporcuların biyomekanik matürasyonu hâlâ gelişim aşamasında olduğundan, bu evrede iniş biyomekaniği, diz valgusu ve sıçrama performansı arasındaki net bir bağlantıyı ortaya koymak zor görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate dynamic knee valgus (DKV) and jumping performance in adolescent female athletes with good and poor landing biomechanics. The study included healthy 52 adolescent female athletes aged between 10–14. Participants were divided into two groups based on their LESS (Landing Error Scoring System) scores: Group 1 (LESS≤5, n=26) and Group 2 (LESS>5, n=26). Knee valgus and jumping performance were evaluated with frontal plane projection angle (FPPA), and countermovement jump without arm swing test, respectively. The data were compared between groups 1 and 2. The Chi-Square (to compare data between groups) and Independent Samples T (to compare quantitative data between groups) tests were used for analysis. A value of p0.05). All participants had a right-dominant lower extremity. The LESS score for Group 1 was 8.12±2.18, while for Group 2 it was 3.19±0.98. In FPPA and CMJ variables no significant difference was found between the groups (respectively p=0.111, p=0.547; p0.05) or CMJ (r=0.103, p=0.470; p>0.05). In conclusion, we think that as the biomechanical maturation of early adolescent female athletes is still developing, it is difficult to establish a clear connection between landing biomechanics, knee valgus, and jump performance during this stage.