Türkçe yoruma dayalı metin özetlemede transformer tabanlı veri arttırma destekli hibrit yaklaşım önerisi
A hybrid approach supported by transformer-based data augmentation for turkish abstractive text summarization
  1. Tez No: 960905
  2. Yazar: UMUT CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYSUN GÜRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışması, Türkçe dilinde otomatik metin özetleme alanında transformer tabanlı modellerin ince ayar süreçlerini sistematik olarak incelemeyi ve farklı veri artırma stratejilerinin model performansı üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Düşük kaynaklı diller arasında yer alan Türkçe için, sınırlı veri miktarının özetleme modelleri üzerindeki etkisini azaltmak ve daha yüksek performanslı özetleme sistemleri geliştirmek hedeflenmiştir. Çalışmada, kodlayıcı-çözücü mimarisine sahip Multilingual Bidirectional and Auto-Regressive Transformer (MBART), Multilingual Text-to-Text Transfer Transformer (MT5) ve VBART modelleri seçilerek hem orijinal veri hem de farklı veri artırma teknikleriyle zenginleştirilmiş veri setleri üzerinde eğitim süreçleri gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda üç farklı veri senaryosu tasarlanmış; geri çeviri, eş anlamlı kelime değiştirme ve her iki yöntemin birleşimiyle oluşturulan hibrit veri artırımı stratejileri uygulanmıştır. Tez kapsamında, yalnızca farklı veri artırma yöntemlerinin nicel etkilerini ortaya koymak değil, aynı zamanda bu yöntemlerin model çıktılarının içerik kalitesi ve bağlamsal tutarlılığı üzerindeki etkilerini de nitel olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu çerçevede, Recall-Oriented Understudy for Gisting Evaluation (ROUGE) metrikleriyle yapılan ölçümler istatistiksel yöntemlerle desteklenmiş, model çıktıları ise içerik analizi yöntemiyle derinlemesine incelenmiştir. Bu çalışma ile Türkçe için daha etkili özetleme modellerinin geliştirilmesine katkı sunmak, aynı zamanda düşük kaynaklı dillerde doğal dil işleme alanında veri artırma stratejilerinin önemini vurgulamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the optimization of transformer-based models for automated text summarization in Turkish, a language with limited linguistic resources and examines the influence of diverse data augmentation strategies on model efficacy. The study seeks to overcome the constraints of scarce training data, aiming to construct more reliable and precise summarization frameworks for Turkish. The research employs encoder-decoder models, namely MBART, MT5 and VBART which were trained on both unaltered datasets and enriched versions incorporating augmentation techniques such as back-translation, synonym substitution, and a combined approach integrating both methods. To evaluate the effects of these augmentation strategies, the study adopts a dual approach: quantitative assessment through ROUGE metrics, supported by robust statistical methods, and qualitative evaluation via content analysis to scrutinize the coherence and substantive quality of the generated summaries. The outcomes of this research are anticipated to contribute significantly to the advancement of Turkish text summarization systems and highlight the pivotal role of data augmentation in enhancing natural language processing for languages with limited resources.