Yeşil hidrojen tesis lokasyonlarının değerlendirilmesi için bir çalışma: Türkiye örneği
A study for the evaluation of green hydrogen facility locations: case study in Turkiye
  1. Tez No: 960906
  2. Yazar: SELİM KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu yüksek lisans tezi, yeşil hidrojenin artan küresel enerji talebi ve sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda kazandığı stratejik önemden hareketle, Türkiye'nin Doğu Akdeniz Bölgesi'nde kurulması planlanan bir yeşil hidrojen tesisi için en uygun lokasyonun belirlenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, belirsizlik içeren çok kriterli karar verme problemlerini ele almak üzere entegre Nötrosofik SWARA ve Nötrosofik MABAC yöntemlerini kullanmıştır. Araştırma, enerji ve rafineri/petrokimya sektörlerinden uzman görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, karar vericilerin öznel yorumlarına dayalı olarak nötrosofik sayılar aracılığıyla analiz edilmiş ve böylece karar verme sürecindeki belirsizlik durumu yansıtılmıştır. Nötrosofik SWARA yöntemiyle kriter ağırlıkları belirlenmiş, yenilenebilir enerji potansiyeli, kurulum maliyeti ve ulaşım ağı gibi faktörlerin öne çıktığı tespit edilmiştir. Nötrosofik MABAC yöntemiyle yapılan değerlendirme sonucunda, Hatay Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yeşil hidrojen tesisi için en uygun lokasyon olarak belirlenmiştir. Hatay'ı Mersin ve Adana takip ederken, Osmaniye son sırada yer almıştır. Duyarlılık analizi, Hatay'ın tüm senaryolarda liderliğini koruduğunu ve en istikrarlı performansı sergilediğini göstermiştir. Bu entegre metodoloji, belirsiz uzman görüşlerinin karar sürecine dahil edilmesinde şeffaf ve güvenilir bir çerçeve sunmuştur. Çalışma, yeşil hidrojen tesisi lokasyon seçimi problemine bilimsel ve uygulanabilir bir çözüm getirerek, ilgili paydaşlar için stratejik yatırım kararlarında önemli bir rehber niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to identify the most suitable location for a planned green hydrogen production plant in Türkiye's Eastern Mediterranean Region, driven by the strategic importance of green hydrogen amid rising global energy demand and sustainability objectives. The study employs an integrated approach using Neutrosophic SWARA and Neutrosophic MABAC methods, known for their effectiveness in addressing multi-criteria decision-making problems under uncertainty. The research is based on expert opinions from the energy and refinery/petrochemical sectors. These views have been analyzed through neutrosophic numbers, based on the subjective interpretations of decision makers, thus reflecting the state of uncertainty in the decision-making process. The Neutrosophic SWARA method determined the criteria weights, highlighting factors such as renewable energy potential, installation cost, and transportation network as most significant. The evaluation conducted using the Neutrosophic MABAC method concluded that Hatay is the most suitable location among the four potential sites in the Eastern Mediterranean Region for a green hydrogen facility. Mersin and Adana followed in the ranking, with Osmaniye positioned last. Sensitivity analysis confirmed Hatay's consistent top ranking across all scenarios, demonstrating its stable performance. This integrated methodology provided a transparent and reliable framework for incorporating uncertain expert opinions into the decision process. The study offers a scientifically grounded and practically applicable solution for green hydrogen plant site selection, serving as a vital guide for relevant stakeholders in strategic investment decisions.