Ortopedik cerrahi uygulanan hastalarda operasyon öncesi verilen konstipasyona yönelik eğitimin ameliyat sonrası konstipasyon ciddiyeti ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of preoperative education on the severity of postoperative constipation and quality of life in patients undergoing orthopedic surgery
- Tez No: 960916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS ŞEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, ortopedik cerrahi planlanan hastalara verilen konstipasyon eğitiminin ameliyat sonrası dönemde konstipasyon ciddiyeti ve yaşam kalitesine olan etkilerini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü tipte gerçekleştirildi. Çalışmaya, Ocak 2025 - Mayıs 2025 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir özel hastanede ortopedi cerrahisi geçiren 110 hasta katılmıştır. Hastalar araştırma hakkında bilgilendirildikten sonra çalışma grubu (n=55) ve kontrol grubu (n=55) olarak basit rastgele randomizasyon metoduyla müdahale ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırma verileri Hasta Bilgi Formu, Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği kullanılarak toplandı. Uygulanan müdahalenin etkililiği,“Kabızlık Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Kabızlık Ciddiyet Ölçeği”skorları dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubundaki hastalara preoperatif dönemde konstipasyon önleme eğitimi verildi. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadı. Çalışma grubundaki hastalarda konstipasyon yaşam kalitesi ölçeği ve konstipasyon ciddiyet ölçeğinin postoperatif üçüncü gün değerlendirdiğimizde puanları daha düşükken, kontrol grubundaki hastalarda bu değerler daha yüksek bulundu. Bu sonuçlar ortopedik cerrahi uygulanan hastalarda kabızlığı önleme bakım paketinin etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was conducted to evaluate the effects of constipation education given to patients scheduled for orthopedic surgery on the severity of constipation and quality of life in the postoperative period. The study included 110 patients who underwent orthopedic surgery in a private hospital in Istanbul between January 2025 and May 2025. After the patients were informed about the study, intervention and control groups were formed as study group (n=55) and control group (n=55) by simple randomization method. Data were collected using Patient Information Form, Constipation Quality of Life Scale and Constipation Severity Scale. The effectiveness of the intervention was evaluated by considering the scores of“Constipation Quality of Life Scale”and“Constipation Severity Scale”. Patients in the study group received preoperative constipation prevention education. The control group did not receive any intervention. The scores of the constipation quality of life scale and constipation severity scale were lower on the third postoperative day in patients in the study group, while these values were higher in patients in the control group. These results suggest that the constipation prevention care package is effective in patients undergoing orthopedic surgery.