Yapılarda gürültü denetimi sağlayacak kesit seçeneklerinin geliştirilmesi
Development of section options to provide noise control in buildings
- Tez No: 960930
- Danışmanlar: PROF. NEŞE AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kentsel ortamlarda artan gürültü seviyeleri, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratan önemli bir sorundur. Gürültünün istenmeyen etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla bir takım yasal düzenlemeler getirilmiştir. Türkiye'de, Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik (BGKKY), hava ve katı doğuşlu seslere karşı yeterli ses geçiş kaybını sağlayacak sınır değerleri; çeşitli bina ve farklı mekan işlevlerine, odaların kaynak ya da alıcı olma durumlarına göre belirlemektedir. Yönetmeliğe göre binalar akustik konfor açısından A'dan F'ye kadar altı sınıfa ayrılmakta olup, yeni yapılacak binalar için en az C sınıfı olması gerektiği belirtilmiştir. Tasarım aşamasında dış gürültüye karşı yapı kabuğunun ve iç gürültüye karşı bölücü duvar ile döşeme kesitlerinin doğru seçimi, işitsel konforun sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Yapı tamamlandıktan sonra alınacak gürültü kontrol önlemleri ise çok daha maliyetli, zorlayıcı ve genellikle yetersiz olmaktadır. Kesitlere ilişkin seçim yapılırken, duvar ve döşemelerde ses geçişi açısından etkilenmeler olabileceği için, yapının bir bütün olarak ele alınması önemlidir. Bu çalışmanın amacı; yapının maruz kaldığı gürültü bölgesi, etkileyen hacmin işlevi, etkilenen hacmin gürültüye duyarlılığı ve hacim büyüklüğü gibi değişkenlere bağlı olarak uygun kesit seçeneklerini belirlenmesidir. Bu amaçla, farklı büyüklükte üç kurgu hacim ele alınmış, dış gürültü düzeyi, hacimlerin gürültüye hassasiyet derecesi, yapı kabuğunun saydamlık oranı benzeri değişkenler göz önüne alınarak, TS EN ISO 12354 standardına uygun akustik simülasyon programı aracılığıyla, yeni yapılacak yapılar için kesit önerileri geliştirilmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın, mimarlar ve diğer ilgili meslek grupları için gürültü denetiminde referans alabilecekleri bir kılavuz olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing noise levels in urban environments is a significant issue, adversely impacting human health. Particular legal regulations are carried out to remove the undesired effects of noise. In Turkey, the Regulation on the Acoustic Protection of Buildings (RPBN) specifies limit values for sufficient sound transmission loss against airborne and solid-borne sounds, varying based on the functions of buildings, the types of spaces, and whether rooms serve as sources or receivers. According to the regulations, buildings are classified into six categories, from A to F regarding acoustic comfort, and the target for new buildings should be at least Class C. During the design phase, appropriate selections of the building envelope for external noise and the sections of dividing walls and floors for internal noise are significant to provide auditory comfort. After the building is completed, measures taken to control noise are much more costly, difficult and generally inadequate. While choosing sections, it is important to consider the structure as a whole, since there can be effects on sound transmission in the walls and floors. The aim of this study is to determine the appropriate section options depending on variables such as the noise zone affected by the structure, the function of the affecting volume, the noise sensitivity of the affected volume, and the size of the volume. For this purpose, three fictional volumes of different sizes were considered. Different sections are tried for each three volumes according to external noise level, noise sensitivity of the volumes, transparency ratio of the building envelope. According to these variables and the TS EN ISO 12354 standard, section recommendations are developed with an acoustic simulation program for further buildings. Hence, the thesis is going to be thought of as a guide for architects and other relevant sectors to refer to noise control.