Dirençli kentlerin oluşturulmasında ekosistem servisi haritalama ve modelleme yaklaşımlarının kullanımı: Bursa kenti örneğinde
The use of ecosystem service mapping and modeling approaches in building resilient cities: The case of Bursa city
- Tez No: 960929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN ERDOĞAN, PROF. DR. ANIL AKIN TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, kentsel alanlarda meydana gelen alan kullanım/arazi örtüsü (AK/AÖ) değişimlerinin ekosistem servisleri üzerindeki etkilerini ortaya koymayı ve bu etkiler doğrultusunda dirençli kent stratejilerine zemin hazırlamayı amaçlamaktadır. Bursa ilinin Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ilçelerinde yürütülen çalışmada, 1985–2024 yılları arasındaki mekânsal dönüşüm analiz edilmiş, CLUE-s modeli ile 2050 yılına yönelik senaryo geliştirilmiştir. LANDSAT uydu görüntüleri nesne tabanlı sınıflandırma yöntemiyle işlenmiş; ardından InVEST modeliyle geçmiş, günümüz ve gelecek ekosistem servisleri haritalanmıştır. Bulgular, kentsel yayılmanın doğal alanları tahrip ederek ekosistem işlevlerini zayıflattığını ve bu durumun yerel ölçekte kırılganlığı artırdığını göstermektedir. Bu bağlamda, ekolojik bütünlüğü destekleyen bağlanabilir yeşil altyapı bileşenleri temelinde dirençliliği artırmaya yönelik stratejiler geliştirilmiştir. Elde edilen çıktılar, karar vericilere yönelik uygulanabilir mekânsal öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the impacts of land use/land cover (LULC) changes in urban areas on ecosystem services and to prepare the ground for resilient urban strategies in line with these impacts. In the study conducted in Nilüfer, Osmangazi and Yıldırım districts of Bursa province, spatial transformation between 1985-2024 was analyzed and scenarios for 2050 were developed with the CLUE-s model. LANDSAT satellite images were processed with object-based classification method and then past, present and future ecosystem services were mapped with the InVEST model. The findings show that urban sprawl weakens ecosystem functions by destroying natural areas, which increases vulnerability at the local scale. In this context, strategies to increase resilience are developed based on connectable green infrastructure components that support ecological integrity. The outputs include actionable spatial recommendations for decision-makers.