Bağlama eğitiminde tel düzenleri ve tezeneli çalım stilleri arasındaki uyarlama yaklaşımlarının öğrenci başarısına etkisi (Bozuk tel düzeni-deyiş çalım stili örneği)
The effect of adaption approaches between tuning systems and playing styles with plectrum on student achievement in baglama education (Bozuk tuning system-deyiş playing style sample)
- Tez No: 960931
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ÖZDEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu araştırma, bağlama eğitiminde deyiş çalım stilinin eğitim-öğretim materyallerinde yer alma durumunu ve bu tezeneli çalım stiline dair uzman görüşlerini ve ayrıca bu tezeneli çalım stilinin bozuk tel düzeninde uygulanabilmesine yönelik hazırlanan öğretim uygulamasının öğrenci başarısına etkisini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma bu amaç doğrultusunda nitel ve nicel olmak üzere iki boyutta yürütülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda bağlama eğitimi için üretilmiş olan ve ulaşılabilen eğitim-öğretim materyallerinde bu çalım stilinin yer alma durumu incelenerek veriler doküman incelemesi yöntemi ile analiz edilmiş ayrıca Türkiye'de meslekî müzik eğitimi kurumlarında görev yapan ve ulaşılabilen on sekiz (18) bağlama öğretim elemanının görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla alınmıştır. Araştırmanın nicel boyutu ise araştırma desenlerinden durum çalışmasına göre desenlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda hazırlık amacı taşıyan egzersiz, etüt ve eserlerden oluşan on iki haftalık uygulama süreci, ikinci çalışma grubu olan Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalında lisans düzeyinde öğrenim gören ve bireysel çalgısı bağlama olan dört (4) öğrenci ile yürütülmüştür. Zaman serisi desenine göre planlanan bu süreçte on iki haftalık uygulama sürecinin 3. 6. 9. ve 12. haftalarında öğretilen eserlere ve on ikinci haftadan altı hafta sonra ise uygulanan kalıcılık testine dair ses/görüntü kayıtları alınmıştır. Elde edilen kayıtlar alanında uzman üç akademisyen tarafından değerlendirilip puanlanmıştır. Bağlama performans değerlendirme formunda yer alan alt boyutlara ilişkin çoklu karşılaştırma analizi kullanılmış, ön test, son test ve kalıcılık testleri arasında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış görüşme formu, katılımcı öğrenci tanıma formu, katılımcı öğrenciyi öğretim elemanı aracılığıyla tanıma formu ve bağlama performans değerlendirme formu olmak üzere dört (4) veri toplama aracı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda, bu çalım stilinin isimlendirilmesinde terminolojik bir birliğin oluşmadığı, akademik çalışmalarda bu çalım stiline yeterince yer verilmediği, benzer çalışmaların son on beş yıl içerisinde ortaya çıktığı, etüt ve egzersizlerle desteklenen benzer çalışmaların tezene kullanma becerisi, sağ el sol el koordinasyon ve müzikalite gibi boyutları doğrudan etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu konuda daha çok eğitim-öğretim materyalinin üretilmesi, çalım stillerinin sadece belirli düzenlerde değil birçok farklı düzende uygulanabilmesi, türlere ya da yörelere özgü olduğu değerlendirilen çalım stillerinin bağlama eğitiminde teknik kapasiteyi arttırıcı birer materyal olarak farklı türlerde ve yöre ezgilerinde uygulanabilmesi için akademik çalışmalar yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the status of the deyiş playing style in educational materials for bağlama education, expert opinions on this tezeneli playing style, and the effect of the teaching application prepared for the application of this tezeneli playing style in bozuk string tuning on student achievement. The research was conducted in two dimensions: qualitative and quantitative. In the qualitative dimension of the research, the status of this playing style in the available educational materials produced for bağlama education was examined, and the data were analyzed using the document review method. In addition, the opinions of eighteen (18) bağlama instructors working in professional music education institutions in Turkey were collected using a semi-structured interview form. The quantitative dimension of the research was designed according to the case study research design. In the quantitative dimension of the research, a twelve-week application process consisting of preparatory exercises, etudes, and pieces was conducted with four (4) students enrolled in the undergraduate program at Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education Department of Music Education, whose individual instrument was the bağlama. In this process, which was planned according to a time series design, audio/video recordings were taken of the pieces taught in the 3rd, 6th, 9th, and 12th weeks of the twelve-week application process and of the retention test administered six weeks after the twelfth week. The recordings obtained were evaluated and scored by three academics specializing in the field. A multiple comparison analysis was used for the sub-dimensions in the bağlama performance evaluation form, and a significant difference was found between the pre-test, post-test, and retention tests. Four (4) data collection tools were used in the study: a semi-structured interview form, a participant student identification form, a participant student identification form through the instructor, and a bağlama performance evaluation form. The findings revealed that there is no terminological unity in the naming of this playing style, that academic studies do not give sufficient attention to this playing style, that similar studies have emerged in the last fifteen years, and that similar studies supported by studies and exercises directly affect dimensions such as tezene playing skills, right-hand-left-hand coordination, and musicality. It is recommended that more educational materials be produced on this subject, that playing styles be applied not only in specific patterns but in many different patterns, and that academic studies be conducted to apply playing styles considered to be specific to genres or regions as materials that enhance technical capacity in bağlama education in different genres and regional melodies.