Seneca felsefesinde iyi yaşam
Good life in Seneca's philosophy
- Tez No: 960936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBİLE BAŞOK DİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu tez çalışması, son dönem Stoa felsefesinin önemli temsilcilerinden Seneca'nın iyi yaşam anlayışını incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Felsefe genellikle soyut düşünme faaliyeti olarak bilinmekle birlikte bireyin günlük yaşamına yön verebilecek pratik bir boyuta da sahiptir ve hedeflerimizden biri de bu boyutu ortaya koymaktır. Bu bağlamda ilk bölümde tarihsel yöntem kullanılarak Stoacı iyi yaşam düşüncesi kuramsal olarak temellendirilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümü Seneca'nın iyi yaşam düşüncesinin günümüzde ne ölçüde yaşanabilir ve uygulanabilir olduğunu sorgulamaktadır. Bu çerçevede“Nasıl yaşamalıyım?”“Hangi yaşam şekli doğrudur?”“Yaşamda eylem ve söylemlerde sürekliliği nasıl sağlarım?”gibi birçok soruya cevap aranmakta ve iyi yaşam için yapılması gerekenler tespit edilmeye çalışılmaktadır. Seneca nazarında insandaki en yüksek iyi, akıldır. Yaşamda en yüksek iyi, erdem ve mutluluktur. Erdemli yaşam, iyi yaşamdır. Seneca'ya göre bu yaşamı sağlamak için doğaya uygun yaşam (secundum naturam vivere), amor fati (kaderini sev), memento mori (ölümü hatırla), anın farkında ol ve tranquillitas animi (ruh dinginliği) gibi Stoacı ilkeler ve öğretiler uygulanmalıdır. Bu doğrultuda çalışmamızın temel tezi, Stoacı ana ilkelerin bireysel düzeyde uygulanabilir olduğunu ve iyi yaşamın birey açısından mümkün olduğunu göstermektir. Toplumsal ölçekte ise bu öğretilerin ve ilkelerin yaygınlık kazanmasının bireysel olana göre nispeten zor olduğunu ancak zaman içinde bireylerin dönüşümüyle belki mümkün olabileceğini ortaya koymaktır. Ayrıca doğaya uygun yaşam ilkesi, insanın yalnızca kendi doğasıyla değil, evrensel doğayla da uyum içinde olmasını gerektirir. Bu yönüyle Seneca'nın iyi yaşam anlayışı, günümüz dünyasında çevresel açıdan da önemli katkılar sunabilir. İnsanların tüketim alışkanlıklarını sınırlamaya ve sade bir yaşam sürmeye teşvik etmesi bu katkılardan biridir. Bunun yanında, doğaya zarar vermekten kaçınmayı öğütlemesi de dikkat çekicidir. Böylece birey, ekolojik dengeye saygılı bir tutum geliştirebilir. Bu doğrultuda bugün, özellikle 'doğaya uygun yaşam' ilkesi başta olmak üzere, bu Stoacı öğretilerin bireye kazandırılabilmesi için neler yapılabileceği de ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been prepared with the aim of examining the understanding of the good life in the philosophy of Seneca, one of the prominent representatives of the Late Stoic philosophy. Although philosophy is generally known as an activity of abstract thinking, it also possesses a practical dimension that can guide an individual's daily life, and one of our objectives is to reveal this dimension. In this context, the first chapter lays the theoretical foundation of the Stoic conception of the good life by employing a historical method. The second chapter of our study questions to what extent Seneca's conception of the good life is livable and applicable in the modern day. Within this framework, various questions are addressed such as“How should I live?”,“What kind of life is the right one?”, and“How can I maintain consistency between my actions and speaks in life?”and in an effort to determine what must be done in order to achieve the good life. According to Seneca, the highest good in human beings is reason. In life, the highest good is virtue and happiness. A virtuous life is a good life. According to Seneca, to achieve this way of life, Stoic principles and teachings such as living according to nature (secundum naturam vivere), amor fati (love your fate), memento mori (remember death), awareness of the present moment, and tranquillitas animi (tranquility of the soul) must be applied. In this respect, the central thesis of our study is to demonstrate that the core Stoic principles are applicable at the individual level and that the good life is attainable for the individual. On a social scale, it is argued that the widespread adoption of these teachings and principles is relatively more difficult than at the individual level, but it may become possible over time through the transformation of individuals. Furthermore, the principle of living in accordance with nature requires a person to be in harmony not only with their own nature but also with universal nature. In this respect, Seneca's understanding of the good life can make important contributions in environmental terms in today's world. One such contribution is encouraging people to limit their consumption habits and lead a simple life. In addition, his advice to avoid harming nature is noteworthy. In this way, the individual can develop an attitude of respect toward ecological balance. In this context, today we will discuss what can be done to make individuals acquire these Stoic teachings, especially the principle of 'living in accordance with nature.'