HbA1c testi ölçümleri için HPLC ve ımmünotürbidimetri yöntemlerinin kıyaslanması
Comprasion of HPLC and immunoturbidimetry methods for HbA1c test measurements
  1. Tez No: 960935
  2. Yazar: ESMA TİRYAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KOCAOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Glikozlanmış hemoglobin (HbA1c) uzun vadeli glisemik kontrolünün bir göstergesidir. Klinik testlerde glikozlanmış hemoglobin ölçümleri son 90 -120 gün içindeki glisemik kontrolü yansıtır. Bu çalışmada HPLC ve immünotürbidimetrik analiz yöntemleriyle ölçülen HbA1c değerlerinin kıyaslanması amaçlandı. Bu çalışmada her iki cihazda onar kontrol ve hasta örnekleri ile gün içi ve günler arası tekrarlanabilirlik çalışmaları yapıldı. Her iki cihaz içinde linearite ve stabilite çalışmaları gerçekleştirildi. Rutin HbA1c ölçümü için laboratuvara gelen numunelerden rastgele 60 örnek alınarak ilgili çalışmalar yapıldı. HbA1c ölçümü için HPLC ve immünotürbidimetrik yöntem arasında anlamlı bir farka rastlanmadı. Her iki cihazında kalite kontrol değerlerinin karşılaştırılması anlamlı bir fark ifade etmemektedir. Yapılan çalışmalarda her iki yönteminde HbA1c sonucu için güvenilir ve diyabetli hastaların takibi için önerilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Glycated hemoglobin (HbA1c) is an indicator of long-term glycemic control. In clinical testing, glycated hemoglobin measurements reflect glycemic control over the past 90-120 days. This study aimed to compare HbA1c values measured using HPLC and immunoturbidimetric analysis methods. In this study, intra-day and inter-day repeatability tests were performed on both instruments using ten control and patient samples each. Linearity and stability studies were also conducted for both devices. Sixty random samples from routine HbA1c measurements in the laboratory were selected for these analyses. No significant difference was found between the HPLC and immunoturbidimetric methods for HbA1c measurement. Additionally, the comparison of quality control values for both devices did not indicate a significant difference. The study concluded that both methods are reliable for HbA1c measurement and can be recommended for monitoring diabetic patients.