L.A. Seneca ve B. Spınoza'da iyi yaşamın anlamı
The meaning of good life in L. A. Seneca and B. Spinoza
- Tez No: 925907
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Felsefe tarihinde filozofların odağını etik problemlere çevirmesi, beraberinde yeni problemleri getirmiştir. Ontolojik ve bilimsel temelli sorgulamaların“İnsana”doğru yönelmesi, insanın varoluşu ve yaşadığı evreni anlamlandırması gibi meseleleri gündeme getirmiştir. Felsefeye bu yeni güzergâhı ekleyen Sokrates olmuştur. Bu vesileyle dış dünyadan ziyade insanın iç dünyasına bir dönüş hareketini başlatan Sokrates'in, insan üzerine düşüncelerini Platon ve Aristoteles devam ettirmiştir. Felsefede peşine düşülen ve cevap aranan asıl problem; gerçekten var olanın ne olduğundan çok, nasıl mutlu veya erdemli yaşanacağı olmuştur. Bu gelişmeyle birlikte felsefe sadece varlığı ve onun bilgisini değil, aynı zamanda iyi bir yaşamın gerekliliklerini de sorgular hale gelmiştir. Nasıl mutlu olabiliriz ve iyi yaşayabiliriz, iyi yaşamın gereklilikleri nelerdir, gibi sorular filozoflara göre felsefenin temel ereği olmuştur. Antik Yunan'dan miras kalan bu felsefi gelenek birçok filozof ve felsefe okulu tarafından sürdürülmüş ve genişletilmiştir. İyi yaşam ve ahlaki eylemin amacı odağında gelişen felsefede Helenistik Dönemin en önemli felsefi okullarından biri Stoa felsefesidir. Doğa ve etik yaşam konusunu özgün bir şekilde birbirine bağlayan bu felsefi ekol aynı zamanda içkin Tanrı anlayışı, yazgı, determinizm gibi önemli düşüncelere de vurgu yapmıştır. Stoacı L. A. Seneca, felsefesinde iyi yaşam konusunda günümüze referans olabilecek birçok düşünce barındırır. Yüzyıllardır önemini kaybetmeyen iyi yaşam arayışında Stoa felsefesinden yararlanan önemli düşünürlerden biri de Baruch Spinoza'dır. Gerçekten iyi bir hayat var mıdır? Var ise bu iyi yaşama nasıl erişilebilir? İyi yaşam beraberinde insana neler katacaktır? Hangi erdemler iyi yaşamı doğurur? Bu gibi sorular felsefe tarihinin hemen her döneminde önemli olmakla birlikte insanlık tarihi boyunca da önem arz etmiştir. Spinoza'nın 20 yüzyıl kadar sonra çareyi Stoa Felsefesinden gelen izleri takip ederek araması bu öneme dikkat çeken iyi bir örnektir. Doğaya uygun yaşamın koşulunu“bilmek”olarak belirleyen Seneca ile Etika'sını rasyonel bir metotla yazan Spinoza'nın fikirleri ahlaki açıdan dikkate değerdir. İyi yaşamı anlamlandırmada bir rehber olarak belirlenen felsefeler günümüzde diğer sosyal disiplinlerde de itibar kazanmaya başlamıştır. Seneca ve Spinoza'nın“iyi yaşamın anlamı”konusundaki fikirlerini ve tavsiyelerini anlayabilmek için filozofların felsefelerini çözümlemek ve art alanını araştırmak gerekmektedir. Bu tez; günümüz insanının en temel sorunlarından biri olan“mutsuz bir toplumun mutsuz bir bireyi olma”sorununa Seneca ve Spinoza felsefelerine başvurarak bir çözüm önerisi üretebilmek amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the history of philosophy, the focus of philosophers on ethical problems brought new problems with it. The orientation of ontological and scientifically based inquiries towards“Humans”brought up issues such as the meaning of human existence and the universe they live in. Socrates was the one who added this new path to philosophy. In this way, Socrates, who initiated a return to the inner world of man rather than the outer world, continued his thoughts on man by Plato and Aristotle. The main problem pursued and sought an answer in philosophy was not what really exists but how to live happily or virtuously. With this development, philosophy began to question not only existence and its knowledge, but also the requirements of a good life. Questions such as how can we be happy and live well, what are the requirements of a good life, became the main goal of philosophy according to philosophers. This philosophical tradition inherited from ancient Greece was continued and expanded by many philosophers and schools of philosophy. In philosophy that developed around the purpose of good life and moral action, one of the most important philosophical schools of the Hellenistic Period is Stoic philosophy. This philosophical school, which uniquely connects the subject of nature and ethical life, also emphasized important ideas such as the inherent understanding of God, fate, and determinism. Stoic L. A. Seneca includes many ideas in his philosophy that can be a reference for today on the subject of good life. One of the important thinkers who benefited from Stoic philosophy in the search for a good life that has not lost its importance for centuries is Baruch Spinoza. Is there really a good life? If so, how can this good life be achieved? What will a good life add to a person? What virtues give birth to a good life? Such questions have been important in almost every period of the history of philosophy, and have also been important throughout the history of humanity. Spinoza's search for a solution by following the traces of Stoic philosophy some 20 centuries later is a good example that draws attention to this importance. The ideas of Seneca, who determined the condition of life in accordance with nature as“knowing”, and Spinoza, who wrote his Ethics with a rational method, are morally remarkable. Philosophies, which are determined as a guide to making sense of the good life, have started to gain reputation in other social disciplines today. In order to understand the ideas and advice of Seneca and Spinoza on the subject of“the meaning of the good life”, it is necessary to analyze the philosophies of philosophers and research their background. This thesis has been prepared in order to produce a solution proposal for one of the most fundamental problems of today's people,“being an unhappy individual in an unhappy society”, by applying the philosophies of Seneca and Spinoza.