Yüksek mertebeden Fibonacci ve Lucas hiperkompleks polinomları
Higher order Fibonacci and Lucas hypercomplex polynomials
  1. Tez No: 960937
  2. Yazar: EREN VOLKAN DİVARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SURE KÖME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bu tezde, yüksek mertebeden Fibonacci ve Lucas polinomları ile hiperkompleks sayılar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, çalışmada yer alan temel kavramların tarihteki gelişimi ve disiplinler arası uygulamalarından bahsedilmiştir. Ayrıca tez çalışmasının temel amacı da bu bölümde sunulmuştur. İkinci bölümde, tez konusu ile alakalı kaynak araştırması ve bu tez çalışmasında faydalanılan temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, yüksek mertebeden Fibonacci ve Lucas hiperkompleks polinomları tanımlanmıştır. Daha sonra bu hiperkompleks polinomların Binet formülleri, Üreteç fonksiyonları verilmiş olup bu polinomların pek çok özellikleri bu bölümde sunulmuştur. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise tez çalışmasının sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationships between higher-order Fibonacci and Lucas polynomials and hypercomplex numbers are examined. The thesis study consists of four chapters. In the first chapter, which serves as the introduction, the historical development of the fundamental concepts used in the study and their interdisciplinary applications are discussed. Additionally, the main purpose of this thesis study is presented in this chapter. The second chapter includes a literature review related to the thesis topic, along with the fundamental definitions and theorems utilized in this study. In the third chapter, higher-order Fibonacci and Lucas hypercomplex polynomials are defined. Then, the Binet formulas and generating functions of these hypercomplex polynomials are given and many properties of these polynomials are presented in this section. The final chapter, Chapter Four, contains the conclusions of the thesis.