Ortaokul matematik ders kitaplarında geometrinin diğer öğrenme alanları ile ilişkilendirilmesi
Associating geometry with other learning areas in secondary school mathematics textbooks
  1. Tez No: 960939
  2. Yazar: RABİA TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, ortaokul matematik ders kitaplarında geometriyle diğer öğrenme alanları arasında kurulan ilişkilendirmeler incelenerek ders kitaplarında geometriye ne kadar yer verildiğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Uluslararası sınavlarda (TIMSS, PISA), öğrencilerin geometri başarı düzeyinin düşük çıkması, öğretim sürecinde geometriye ne kadar yer verildiğini düşündürmektedir. Bu doğrultuda yapılan herhangi bir çalışma olmaması bu araştırmanın önemini ortaya koymaktadır. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman inceleme deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, MEB onaylı 6, 7 ve 8.sınıf düzeylerinde okutulan matematik ders kitapları oluşturmaktadır. Ders kitapları; geometrinin ilişkilendirildiği öğrenme alanları, ilişkilendirmelerin bulunduğu görevler ve kurulan ilişkilendirme türleri kapsamında incelenmiştir. Geometriyle ilişkilendirme tespit edilen görevler, MAXQDA programı üzerinden sistematik bir şekilde kodlanmıştır. Kodlanan veriler, Excel programına aktarılarak frekans ve yüzde değerleri hesaplanmıştır. Veri analizinde, betimsel analiz kullanılmıştır. Bu analiz sonucunda; 6.sınıf matematik ders kitabında %3,8, 7.sınıf matematik ders kitabında %9,6, 8.sınıf matematik ders kitabında ise %13 oranıyla öğrenme alanlarında geometriye yer verildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ortaokul matematik ders kitaplarında geometriye diğer öğrenme alanlarında sınırlı düzeyde yer verildiği, yeterince ilişkilendirme yapılmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçla beraber öğretim sürecinde geometriyle kurulan ilişkilendirmelerin sınırlı kalması, öğrencilerin geometri başarı düzeyinin düşük çıkma sebebi olarak gösterilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how much space is given to geometry in middle school mathematics textbooks by examining the associations established between geometry and other learning areas. The fact that students' geometry achievement levels are low in international exams (TIMSS, PISA) suggests how much space is given to geometry in the teaching process. The fact that there is no study conducted in this direction reveals the importance of this research. The study was conducted using the document review design, which is one of the qualitative research methods. The sample of the study consists of mathematics textbooks approved by the Ministry of National Education taught at the 6th, 7th and 8th grade levels. The textbooks were examined within the scope of learning areas to which geometry is associated, tasks with associations and types of associations established. Tasks with identified associations with geometry were systematically coded using the MAXQDA program. The coded data were transferred to the Excel program and frequency and percentage values were calculated. Descriptive analysis was used in data analysis. As a result of this analysis, it was determined that geometry was included in the learning areas at a rate of 3.8% in the 6th grade mathematics textbook, 9.6% in the 7th grade mathematics textbook, and 13% in the 8th grade mathematics textbook. As a result, it was determined that geometry was given a limited place in other learning areas in secondary school mathematics textbooks and that not enough connections were made. With this result, the limited connections established with geometry in the teaching process can be shown as the reason for the low level of students' geometry success.