Yaygın eğitim kurumlarında verilen bağlama eğitiminde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered in baglama education in non-formal education institutions and solution suggestions
- Tez No: 960940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Eğitim olgusu çok eski dönemlerden beri var olan, hemen hemen her disiplinde önemli bir yere sahip olan bir olgudur. Eğitimin önemli alanlarından birisi de müzik eğitimidir. Müzik eğitimi işitsel, zihinsel ve psikomotor özelliklerin ortak noktasında meydana gelmektedir. Bunlardan birisi de bağlama eğitimidir. Bağlama, Türk halk müziği ve kültürünün önemli bir unsuru olarak, bireylerin müzikal ve sanatsal gelişimine katkıda bulunurken, kültürel mirasın korunmasında da kritik bir rol oynamaktadır. Bağlama eğitimi birçok alanda uygulanabildiği gibi yaygın eğitim alanında da sürdürülmektedir. Ancak, her alanda olabileceği gibi yaygın eğitim kurumlarında da bağlama eğitimi sırasında çeşitli yapısal ve işlevsel sorunlar yaşanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yaygın eğitim kurumlarında verilen bağlama eğitimi sürecinde karşılaşılan sorunları inceleyerek çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmanın çalışma gurubunu, 2024-2025 Eğitim-Öğretim yılı içerisinde, Aksaray ilindeki yaygın eğitim kapsamında bağlama eğitimi veren kurum ve kuruluşlar oluşturmaktadır. Çalışma gurubuna, amaçlı örnekleme yöntemi uygulanmış, Aksaray Merkez Halk Eğitim Merkezi, belediye ve özel eğitim kurumlarında bulunan 30 kursiyer, 4 yönetici ve 6 usta öğreticilerden oluşan toplam 40 katılımcı ile çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomolojik yaklaşım yöntemi kullanılmıştır. Betimsel analiz tekniğinin işe koşulduğu çalışmada veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Bu görüşmeler her bir paydaş için 30 dakika sürmüştür. Veriler detaylı bir şekilde incelenerek bağlama eğitimini etkileyen faktörler belirli bir tema ve alt temada, tablo halinde ve şekil olarak sunulmuş, katılımcıların doğrudan alıntılarına da yer verilmiştir. Çalışmanın sonucunda paydaşlardan alınan veriler ışığında bağlama eğitimi sorunlarıyla ilgili fiziksel ortam, materyal eksikliği, müfredat durumu, öğretim teknikleri, öğrenci bazlı sorunlar, yürütme ve güvenlik sorunları, usta öğretici ve öğretmen kaynaklı sorunlar tespit edilmiş ve bu alanda çözüm önerileri sunulmuştur. Aksaray ilinde yapılan bu çalışmanın diğer illerde de yapılabileceği, sonuçlarının yaygın eğitim kurumlarında verilen bağlama eğitimine, bu kurumların bütünsel olarak her anlamda kendilerini geliştirmelerine ve tüm paydaşlara olumlu anlamda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. İlgili kurum ve kuruluşlar kendi aralarında kısa ve uzun vadeli bir planlama yaparak tüm paydaşlar ile iş birliği içerisinde, tüm bu olumsuzlukların ve eksikliklerin giderilmesi konusunda çalışmalar yaparak sürece olumlu bir katkı sağlayabilecekleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of education has existed since ancient times and has an important place in almost every discipline. One of the important areas of education is music education. Music education occurs at the common point of auditory, mental and psychomotor characteristics. One of these is baglama education. Baglama, as an important element of Turkish folk music and culture, contributes to the musical and artistic development of individuals and plays a critical role in the preservation of cultural heritage. Baglama education can be applied in many areas and is also continued in the field of non-formal education. However, as in every field, various structural and functional problems can be experienced during baglama education in non-formal education institutions. The aim of this study is to examine the problems encountered in the process of baglama education given in non-formal education institutions and to offer solution suggestions. The study group of the research consists of institutions and organizations providing baglama education within the scope of non-formal education in Aksaray province in the 2024-2025 Academic Year. The study group was studied with a purposeful sampling method, and a total of 40 participants, consisting of 30 trainers, 4 administrators and 6 master trainers from Aksaray Central Public Education Center, municipality and private educational institutions, were included. The phenomenological approach method, one of the qualitative research methods, was used in the study. In the study where the descriptive analysis technique was employed, data were collected with a semi-structured interview form. These interviews lasted 30 minutes for each stakeholder. The data were examined in detail and the factors affecting baglama education were presented in a specific theme and sub-theme, in a table and as a figure, and direct quotes from the participants were also included. As a result of the study, in the light of the data received from the stakeholders, problems such as physical environment, lack of materials, curriculum status, teaching techniques, student-based problems, implementation and security problems, master trainer and teacher-related problems related to baglama education were identified and solution suggestions were presented in this area. It is thought that this study conducted in Aksaray province can be conducted in other provinces as well, and its results will contribute positively to the baglama education provided in widespread educational institutions, to the holistic development of these institutions in every sense and to all stakeholders. It can be suggested that relevant institutions and organizations can make a positive contribution to the process by working on eliminating all these negativities and deficiencies in cooperation with all stakeholders by making short- and long-term plans among themselves.