Sürdürülebilir malzemelerin akustik özellikleri ve karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Acoustic properties and comparative assessment of sustainable materials
- Tez No: 960946
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Sürdürülebilirlik tanımına göre, bir ürünün sürdürülebilir olarak kabul edilebilmesi için, o ürünün üretildiği kaynakların sonraki nesiller için de kullanılabilir olmaya devam etmesini sağlaması gerekir. Böylece, sürdürülebilir bir ürünün olumsuz çevresel etkiler yaratmadan, atık ürünlere veya kirliliğe neden olmadan ve çalışanların veya toplumun sağlığını tehlikeye atmadan devamlı olarak üretilebilmesi mümkündür. İnsan sağlığı ve konforu için uygun akustik koşulları sağlayarak uygun ortamlar yaratmak amacıyla kullanılan ses yutucu malzemelerin çoğunlukla endüstriyel, zararlı yapay malzemelerden üretilmesi sürdürülebilirlik açısından bir çelişkidir. Bu çalışmada, mimari akustikte ses yutucu gereç olarak kullanılmak üzere günümüze değin geliştirilmiş olan sürdürülebilir doğal malzemeler araştırılmış ve sağladıkları ses yutma çarpanı değerleri, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Söz konusu gereçlerin uygulanma biçimlerine bağlı olarak, alçak, orta ve yüksek frekanslarda sağladıkları yutuculuk değerleri açısından kalınlık, yoğunluk, hava boşluğu ve lif yapısına göre yeterliliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Endüstriyel yapay malzemelere (cam ve taş yünü) alternatif olarak literatür de yer bulan yeni malzemelerin ses yutucu yapıları incelenmiştir. Çalışma kapsamında, sistemli bir inceleme yapmak üzere, malzemeler doğal akustik malzemeler ve geri dönüştürülmüş atık malzemeler olarak iki ana gruba ayrılmıştır. Doğal akustik malzemeler bitki ve hayvan gruplarına ayrılmış, bitkisel malzemeler ise meyve, yaprak, gövde, kabuk ve tohum olarak sınıflandırılmıştır. Sürdürülebilir akustik yalıtım malzemeleri 100 Hz ile 8 kHz frekans aralığında ses yutma katsayısı (α) ile birlikte gürültü azaltma katsayısı (NRC), ses yutma sınıflandırması (αw) hesaplanıp kullanım olanakları değerlendirilmiştir. Karşılaştırmalı analizler sonucunda elde edilen verilere bağlı olarak bu çalışmanın, sürdürülebilir akustik yalıtım malzemelerinin uygulamada tam olarak kullanımının sağlanması için, yangın ve ısı yalıtımı konusunda belirtilen kriterler kapsamında eksikliklerin incelenmesi ve tespit edilmesi ile gelecekte bu malzemelerde ulaşılması gereken noktaya ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the definition of sustainability, for a product to be considered sustainable, it must ensure that the resources from which it is produced continue to be available for subsequent generations. Thus, it is possible to continuously produce a sustainable product without creating negative environmental impacts, without causing waste products or pollution, and without jeopardising the health of employees or society. It is a contradiction in terms of sustainability that the sound absorbing materials used to create suitable environments by providing appropriate acoustic conditions for human health and comfort are mostly produced from industrial, harmful artificial materials. In this study, sustainable natural materials that have been developed so far for use as sound absorbing materials in architectural acoustics are analysed and their absorption multiplier values are evaluated comparatively. It is aimed to compare the adequacy of these materials in terms of thickness, density, air gap and fibre structure depending on the application area in terms of the absorption values they provide at low, medium and high frequencies. The sound absorption structures of new materials found in the literature as an alternative to industrial artificial materials (glass and rock wool) were examined. In order to make a systematic examination within the scope of the study, the materials were divided into two main groups as natural acoustic materials and recycled waste materials. Natural acoustic materials were divided into plant and animal groups, and plant materials were classified as fruit, leaf, stem, shell and seed. The sound absorption coefficient (α), noise reduction coefficient (NRC) and sound absorption classification (αw) of sustainable acoustic insulation materials in the frequency range of 100 Hz to 8 kHz were calculated and their usage possibilities were evaluated. Depending on the data obtained as a result of comparative analyses, this study is expected to shed light on the point to be reached in these materials in the future by examining and determining the deficiencies within the scope of the criteria specified in fire and heat insulation in order to ensure the full use of sustainable acoustic insulation materials in practice.