Sigara kullanan kadınlarda duygu düzenleme ve başa çıkma mekanizmalarının psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisi
The effect of emotion regulation and coping mechanisms on psychological resilience among women smokers
  1. Tez No: 960947
  2. Yazar: NİSA NUR YENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sigara kullanımı kadınlar arasında her geçen gün artan önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara bağımlılığı kadınların yalnızca fiziksel sağlığını değil, duygu düzenleme güçlükleri ve etkisiz başa çıkma stratejileri yoluyla psikolojik sağlamlıklarını da zayıflatabilmektedir. Nicel ve ilişkisel tarama deseninde yürütülen bu çalışma, 18-60 yaş aralığındaki sigara kullanan kadınların, duygu düzenleme güçlükleri ve başa çıkma mekanizmalarının psikolojik sağlamlıkları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan ve sigara kullanan 18-60 yaş aralığındaki kadınlar oluşturmaktadır. Örneklem büyüklüğü TÜİK 2022 Türkiye Sağlık Araştırması'nda bildirilen %15,5'lik kadın sigara kullanım oranı temel alınarak hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil olan 582 kadın katılımcıdan Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-8 (DDGÖ-8), Stresle Başa Çıkma Yöntemleri Ölçeği (SBÇYÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak veri toplanmıştır. Katılımcılardan elde edilen verilerin analizleri SPSS 29.0 paket programı ile yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda sigara kullanan kadınların psikolojik sağlamlıkları ile duygu düzenlemeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif bir ilişki olduğu, psikolojik sağlamlıkları arttıkça duygu düzenleme güçlüklerinin azaldığı, psikolojik sağlamlık ile başa çıkma mekanizmaları arasında ise pozitif bir ilişki olduğu, psikolojik sağlamlıkları arttıkça başa çıkma puanlarının da arttığı bulguları elde edilmiştir. Aynı zamanda başa çıkma puanı ile yaş arasında pozitif bir ilişki olduğu, katılımcıların yaşı arttıkça başa çıkma puanlarının da arttığı, evli katılımcıların başa çıkma puanlarının bekar katılımcıların puanına göre daha yüksek olduğu ancak başa çıkma puanlarının eğitim durumuna göre farklılaşmadığı görülmüştür. Duygu düzenleme güçlüğü puanı ile yaş arasında negatif bir ilişki olduğu, katılımcıların yaşı arttıkça duygu düzenleme güçlüğü puanlarının azaldığı ancak medeni durum ve eğitim durumuna göre duygu düzenleme güçlüğü puanlarının farklılaşmadığı bulguları elde edilmiştir. Son olarak psikolojik sağlamlık ile yaş arasında pozitif bir ilişki olduğu, katılımcıların yaşı arttıkça psikolojik sağlamlık puanlarının da arttığı, evli katılımcıların psikolojik sağlamlık puanlarının bekar katılımcıların puanına göre daha yüksek olduğu ancak eğitim durumuna göre psikolojik sağlamlık puanlarının farklılık göstermediği bulgularına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular, sigara kullanan kadınlarda psikolojik sağlamlığı artıran ve sigarayı bırakmayı kolaylaştırabilecek psikolojik ve eğitsel programların, duygu düzenleme becerileri ve etkili başa çıkma stratejilerini geliştirmeyi de hedeflemesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Smoking among women has emerged as an increasingly significant public health concern. Nicotine addiction not only affects women's physical health but can also undermine their psychological resilience through difficulties in emotion regulation and the use of ineffective coping mechanisms. This study, conducted using a quantitative and correlational survey design, aims to examine the effect of emotion regulation difficulties and coping mechanisms on the psychological resilience of women smokers aged between 18 and 60. The study population consists of women aged 18–60 who reside in Turkey and have smoking habit. The sample size was calculated based on the 15.5% female smoking rate reported in the 2022 Turkey Health Survey conducted by the Turkish Statistical Institute (TÜİK). Data were collected from 582 female participants using the Brief Resilience Scale (BRS), the Difficulties in Emotion Regulation Scale-8 (DERS-8), the Coping Response Inventor (CRI), and a Personal Information Form. The data obtained from the participants were analyzed using the SPSS 29.0 software package. The findings revealed a statistically significant negative relationship between psychological resilience and emotion regulation difficulties among women smokers. As psychological resilience increased, difficulties in emotion regulation decreased. Moreover, a positive relationship was found between psychological resilience and coping mechanisms, indicating that higher psychological resilience scores were associated with more effective coping. A positive relationship was also found between coping scores and age, suggesting that as participants' age increases, their coping scores also increase. It was observed that married participants had higher coping scores compared to single participants, whereas educational status did not result in significant differences in coping scores. Additionally, a negative relationship was found between emotion regulation difficulties and age, indicating that as participants' age increases, their emotion regulation difficulties decrease. However, no significant differences in emotion regulation difficulties were observed based on marital or educational status. Finally, a positive relationship was identified between psychological resilience and age, with older participants demonstrating higher psychological resilience scores. Married participants also had higher psychological resilience scores compared to single participants, while educational status did not significantly influence psychological resilience. These findings suggest that psychological and educational programs aimed at increasing psychological resilience in women who smoke—and thereby facilitating smoking cessation—should also focus on improving emotion regulation skills and promoting effective coping strategies.