Türkiye'ye yönelen düzensiz göçün işgücü piyasası üzerindeki etkileri
The effects of irregular migration to Turkey on the labor market
- Tez No: 960959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnsanlar tarih boyunca doğdukları ya da yaşadıkları ülkeleri çeşitli sebepler ile terk etmek zorunda kalmışlardır. Temelde bir insan hareketi olan göç kimi zaman göç edilen ülkenin yasal gerekliliklerine uyarak kimi zaman ise illegal yollardan gerçekleşmektedir. Türkiye bulunduğu coğrafya gereği ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların yoğun olarak yaşandığı Orta Doğu coğrafyası ile Avrupa arasında kesişme noktası konumunda bulunmaktadır. Özellikle 2011 yılı ve sonrasında Suriye Arap Cumhuriyetinde meydana gelen ve uzun yıllar süren iç savaş, göç olgusunu Türkiye açısından kitlesel bir hale gelmiş ve milyonlarca göçmene ev sahipliği yapan bir ülke konumuna getirmiştir. Haziran 2024'te yayınlanan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR)“Zorla Yerinden Edilmede Küresel Eğilimler 2023”başlıklı raporunda, 3.8 milyon göçmene ev sahipliği yapan İran'dan sonra 3.1 milyon göçmen ile Türkiye'nin dünya genelinde en fazla göçmene ev sahipliği yapan ikinci ülke konumuna geldiğini; bir önceki yılda ise, birinci sırada olduğunu görmekteyiz. Bu durum kaçınılamaz olarak sosyo-ekonomik sonuçlara neden olmakta aynı zamanda bu düzeyde bir nüfus artışının aynı zamanda emek arzının da artması anlamına gelmektedir. Yaşanan bu emek arzı fazlasının reel ücretler ve yerli vatandaşların işsizlik oranları üzerinde baskı oluşturacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda yapılan çalışmada; Türkiye'ye yönelik düzensiz göçün işsizlik, genç işsizlik ve reel ücret düzeyi gibi işgücü piyasası dinamikleri üzerindeki etkileri, Türkiye'nin 81 ilini içeren İBBS-3 Bölgeleri ve 2016-2022 dönemi kapsamında, LMLAG ve LMERR testleri aracılığıyla uygun olduğu belirlenen Sabit Etkiler Panel Mekânsal Lag Modeli (SAR), ve Sabit Etkiler Panel Mekansal Otoregresif Karma Model (SAC), Sabit Etkiler Panel Mekansal Durbin Modeli (SDM) aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, düzensiz göçte meydana gelen artış ile yerli vatandaşların işsizlik oranları arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğunu; buna karşın, düzensiz göcün genç işsizlik ve reel ücret düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Göçmenlerin uzun vadede işgücü piyasası üzerindeki olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılabilmesi için var olan becerileri ve ilgi alanları göz önünde bulundurulmalı, mesleki eğitim ve uyum çalışmaları ile desteklenmelidir. Kapsamlı merkezi bir planlama ile bölgesel kalkınmada geride kalan bölgelerde işgücü açığının bulunduğu sektörler belirlenerek istihdamı sağlanmalıdır. Bu şekilde daha nitelikli bir işgücünün oluşmasına, katma değeri daha yüksek bir üretimin sağlanmasına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have been forced to leave the countries where they were born or lived for various reasons. Migration, which is essentially a human movement, sometimes occurs in accordance with the legal requirements of the country of migration and sometimes illegally. Turkey is located at the intersection of the Middle East and Europe, where economic and political instability are intense due to its geography. Especially the civil war that broke out in the Syrian Arab Republic in 2011 and continued for many years has turned the migration phenomenon into a mass phenomenon for Turkey and made it a country that hosts millions of migrants. In the report titled“Global Trends in Forced Displacement 2023”of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) published in June 2024, we see that Turkey has become the second country hosting the most migrants in the world with 3.1 million migrants after Iran, which hosts 3.8 million migrants, and was in first place the previous year. This situation inevitably causes socio-economic consequences, and at the same time, this level of population growth also means an increase in labor supply. It is thought that this excess labor supply will put pressure on real wages and unemployment rates of citizens. In this direction, the effects of irregular migration to Turkey on labor market dynamics such as unemployment, youth unemployment and real wage levels were analyzed in the NUTS-3 Regions, which include 81 provinces of Turkey, and within the scope of the 2016-2022 period, using the Fixed Effects Panel Spatial Lag Panel Model (SAR), Fixed Effects Spatial Autoregressive Combined Panel Model (SAC), and Fixed Effects Spatial Durbin Panel Model (SDM) which were determined to be appropriate through LMLAG and LMERR tests. The findings show that there is a positive and statistically significant relationship between irregular migration and unemployment rates. However, irregular migration has not statistically significant effects young unemployment of local citizens and real wages. In order to solve the negative effects of immigrants on the labor market in the long term, their existing skills and interests should be taken into consideration and supported by vocational training and adaptation studies. With a comprehensive central planning, sectors with labor shortages in regions lagging behind in regional development should be identified and employment should be provided. In this way, it will contribute to the formation of a more qualified labor force and to the provision of a production with higher added value.