Arap dilinin fıkhî ihtilaflara etkisi (Muhtelefü'r-rivâye örneği)
The impact of the Arabic language on the fiqh sects (The case of Mukhtalaf al-Riwāyah)
- Tez No: 960960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Arap dilinin fıkhî ihtilaflardaki rolünü göstermeyi hedeflemektedir. Giriş bölümünde, Arapçanın tarihsel gelişimi ele alınarak, dilin İslâm'ın ilk asırlarında salt bir iletişim aracı olmaktan çıkıp dinî bilginin taşıyıcısı olma süreci analiz edilmiştir. Bu bağlamda Kur'an'ın“Arapça indirdiğimiz çelişkisiz Kur'an”ifadesinden hareketle, Arap dilinin gramatik yapısıyla fıkhî hükümlerin lafzî temelleri arasındaki sıkı ilişki işlenmiştir. Birinci bölümde, Ebu'l-Leys es-Semerkandî'nin (ö. 373/983) hayatı, ilmî şahsiyeti ve Muhtelefü'r-rivâye adlı eserinin hilâf literatüründeki konumu ele alınmıştır. Eserin sistematik, özlü ve delil odaklı üslubu incelenmiş; klasik hilâf geleneğindeki konumuna değinilmiştir. İkinci bölümde ise ibadete dair on üç ihtilaflı mesele,“Tanıtım–Ortak Delil–Görüşler–Değerlendirme ve Dilsel Analiz”başlıkları altında çözümlemeye tabi tutulmuştur. Kıraat farklılıkları, iʿrâb ihtimalleri, müşterek ve âm lafızlar ile bağlamsal (siyâk-sibâk) unsurların fıkhî yorumları nasıl şekillendirdiği somut örneklerle ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, aynı ayetten farklı hükümlerin türetilmesinde dilsel ihtimallerin önemli bir zemin teşkil ettiğini göstermektedir. Hanefî mezhebi başta olmak üzere farklı mezhepler içindeki görüş ayrılıklarının önemli bir kısmının Arap dilinin anlam çeşitleri ve gramer yapısı ile doğrudan ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, Arap dilinin yalnızca“kaynak okuma”değil, hukukî argümantasyonun mantığını kurma açısından da zaruri olduğunu göstermiş; ileri seviye dil hâkimiyetini ilmî istidlâlin ön şartı olarak temellendirmiştir. Gelecek araştırmaların muâmelât ve ukûbât sahalarını, farklı mezheplerin hilâf metinlerini ve dil ile hukuk arasındaki bağlantıyı kapsayacak şekilde genişletilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the influence of the multilayered structure of the Arabic language—through its dimensions such as lafẓ (expression), ṣarf (morphology), naḥw (syntax), ʿāmm (general), khāṣṣ (specific), and mushtarak (homonymous terms)—on the emergence of juristic disagreements (ikhtilāf). The introduction examines the historical development of the Arabic language within Islamic civilization, analyzing how, in the early centuries of Islam, it transformed from a mere means of communication into a carrier of religious knowledge and a normative authority. In this context, the Qur'anic expression“a consistent Qur'an revealed in Arabic”is taken as a starting point to explore the inseparable relationship between the grammatical structure of Arabic and the textual foundations of Islamic law. The first chapter focuses on Abū'l-Layth al-Samarqandī's scholarly profile and the position of his work Mukhtalaf al-Riwāyah within the khilāf (disagreement) literature. The study highlights the systematic, concise, and evidence-based methodology of the work, emphasizing its place within the classical tradition of legal disputation. The second chapter analyzes thirteen juristic issues related to acts of worship, structured under the headings:“Presentation – Common Evidence – Legal Opinions – Evaluation and Linguistic Analysis.”Through these case studies, the research illustrates how differences in Qur'anic recitations (qirāʾāt), syntactic possibilities (iʿrāb), and the use of ambiguous (mushtarak) or general (ʿāmm) terms, as well as contextual indicators (siyāq-sibāq), shape divergent legal interpretations. The findings reveal that linguistic possibilities provide a significant framework for deriving multiple rulings from the same verse. A considerable portion of the doctrinal disagreements—particularly within the Ḥanafī school but also among other legal schools—are shown to be directly related to the semantic and grammatical features of the Arabic language. Ultimately, this study demonstrates that mastery of Arabic is essential not only for accessing the primary sources but also for constructing coherent legal reasoning. It establishes advanced linguistic proficiency as a prerequisite for sound juristic inference (istinbāṭ). Future research is encouraged to extend this inquiry into the domains of transactions (muʿāmalāt) and criminal law (ʿuqūbāt), as well as to other khilāf texts across various schools of law, to further explore the intricate relationship between language and Islamic jurisprudence.