John Rogers Searle'ün felsefesinde bilinç problemi
The problem of consciousness in John Rogers Searle's philosophy
- Tez No: 960963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE ARIKAN SANDIKCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada John Rogers Searle'ün zihin teorisi, kavramsal düalizm adını verdiği anlayışı reddederek, kendi özel yerini tesis etme çabası bakımından incelenecektir. Searle'ün zihnin merkezi bir fenomeni olarak bilince verdiği önem nedeniyle, bilincin temel özellikleri analiz edilecektir. Dolayısıyla bilincin ayrıcalıklı yeri gösterilmiş olacaktır. Yine bilincin ya da kabaca zihinsel durumların indirgenebilirlik/indirgenemezlik ile olan ilişkisi, bilincin beliren (emergent) bir özellik oluşu ve birinci/üçüncü şahıs ontolojisinin ne anlama geldiği gibi konular ele alınacaktır. Buradan hareketle, nitelik düalizmini karakterize eden etmenler değerlendirilecek ve Searle'ün nitelik düalisti olup olmadığı tartışılacaktır. Bu tartışmayı sürdürürken Searle'ün nitelik düalisti olarak yorumlanmasına temel teşkil eden unsurlar sunulacaktır. Fiziksel dünyanın nedensel kapalılığı ilkesini kabul etmesine rağmen ontolojik indirgenemezlik iddiasına olan bağlılığı, Searle'ü nitelik düalizmi ile ortak sorunları paylaşmaya götürecektir. Böylece zihinsel nedensellik ve üstbağlılık (supervenience) gibi problemlere ne ölçüde yanıt verebildiği başlıklar halinde değerlendirilecektir. Buna ek olarak Searle'ün kavramsal düalizmi reddetmesinin onu bir özdeşlik teorisyeni haline getirip getirmediğinin imkanı da sorgulanacaktır. Tüm bunların sonucunda ise Searle'ün nitelik düalizminden kaçamadığı ve bir nitelik düalisti olduğu iddia edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, John Rogers Searle's theory of mind will be examined in terms of his effort to establish his own special place by rejecting the understanding he calls conceptual dualism. Due to the importance Searle gives to consciousness as a central phenomenon of the mind, the basic features of consciousness will be analyzed. Therefore, the privileged place of consciousness will be shown. Yet, the relationship of consciousness or roughly mental states with reducibility/irreducibility, consciousness being an emergent feature, and the meaning of first/third person ontologies will be discussed. Starting from here, the factors that characterize property dualism will be evaluated and it will be discussed whether Searle is a property düalist or not. Despite accepting the principle of causal closure of the physical world, Searle's commitment to the claim of ontological irreducibility will lead him to share common problems with property dualism. Thus, the extent to which he can respond to problems such as mental causation and supervenience will be evaluated under titles. In addition, the possibility of whether Searle's rejection of conceptual dualism makes him an identity theorist will also be questioned. As a result, it will be claimed that Searle cannot escape property dualism and that he is a property dualist.