Hicri 6. asırda hadis ve tasavvuf ilişkisi
The relation between sufism and hadith in the 6. century after hijrah
- Tez No: 960962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÇAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Hicrî ilk asırlardan itibaren hadis ve tasavvuf ilimleri arasında tebarüz eden irtibat ve müştereklik, ilim ehlinin dikkatini celbetmiş; meseleyi tetkik eden muhtelif araştırmalar, akademik mecrâlarda yerini almıştır. Bu çalışmada ise hadis-tasavvuf etkileşimi, VI. (XII.) yüzyıl Bağdat özelinde, muhaddisler ve sûfîler arasındaki ilmî, içtimaî ve siyâsî ilişkiler çerçevesinde ele alınmış; taraflar arasındaki karşılıklı tesirler, bu münâsebetin meydana getirdiği sonuçlar ile sûfîlerin hadis ilmine katkıları incelenmiştir. Öncelikle VI. (XII.) asırda hilâfet ve ilim merkezi olma hüviyetini sürdüren Bağdat'ın, hadis tedrisât mekânları açısından muhaddisler ve sûfîler nezdinde nasıl müşterek bir zemine dönüştüğü ele alınmıştır. Nitekim Nizâmiye başta olmak üzere medreseler, camiler, mescitler ve sûfî ribâtları, hadis tedrisâtının merkezleri olarak tebârüz etmiş; sûfî ulemâ bu mekânlarda müderrislik yaparken birçok sûfî de muhaddislerin rahlelerinde yetişmiştir. Yine bu süreçte devlet ricâlinin hadis rivayeti ve tedvinine katkıları ile muhaddis ve sûfîlere verdikleri destek, onların yalnızca siyâsî otoriteler değil aynı zamanda ilmî şahsiyetler olduklarını göstermiştir. Çalışmanın ikinci faslında, asrın meşhur muhaddis ve sûfîlerinin terceme-i halleri, hocaları, talebeleri ve telif ettikleri eserleri üzerinden Bağdat'ta hadis-tasavvuf irtibatının mahiyeti tetkik edilmiştir. Başta tabakât eserleri olmak üzere müteaddit kaynaklardan ulaşılan veriler, muhaddisler ile sûfîler arasında keskin bir ilmî kimlik ayrımının bulunmadığına; aksine anlamlı bir müşterekliğin mevcudiyetine işaret etmektedir. Sûfî muhaddisler, ilmî mahfillerde sûfî kimlikleri sebebiyle ötekileştirilmemiş, bilakis âlim ve muhaddis vasıflarıyla itibar görmüşlerdir. Muhaddis âlimlerin ekserisinde temâyüz eden zühd tavrı ise onların ilmî şahsiyetlerini gölgelememiş; bir fazilet olarak övülmüştür. Sûfîlerin eserlerinde ağırlıklı olarak sahih hadisleri kullanmaları, yeri geldikçe isnadıyla birlikte bu rivâyetleri nakletmeleri, Ahmed er-Rifâî gibi bazı sûfîlerin müstakil hadis çalışmaları ve en önemlisi de râvisi bulundukları hadislerin mevcudiyeti, ehl-i tasavvufun hadisçilik yönleri hakkında fikir vermekle kalmamış; sûfîlerin hadis ilmine katkısını da ortaya koymuştur. Çalışmanın son bölümünde ise, hadis-tasavvuf ilişkisinin toplumsal, mezhebî ve kavramsal boyutları ele alınmış, ayrıca tasavvufun ihtilafa konu olan meseleleri kapsamında, dönemin muhaddisleri ile sûfîlerinin yaklaşımları mukayeseli olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship and commonality between the sciences of ḥadīth and taṣawwuf, which began to manifest from the early centuries of the Hijrī calendar, have attracted the attention of scholars. Various studies that have examined this issue have taken their place in academic circles. In this study, the interaction between ḥadīth and taṣawwuf is addressed within the context of the scholarly, social, and political relations between muḥaddithūn and ṣūfīs, specifically in sixth/twelfth century Baghdād. The mutual influences between the two parties, the results arising from this relationship, and the contributions of the ṣūfīs to the science of ḥadīth are examined. Initially, the study focuses on how Baghdād, which continued to maintain its status as the center of the caliphate and scholarship in the sixth/twelfth century, became a shared ground in terms of ḥadīth education for both muḥaddithūn and ṣūfīs. Indeed, madrasas -particularly the Niẓāmiyya- along with mosques, masjids, and ribāṭs of the ṣūfīs, stood out as centers for ḥadīth instruction. While ṣūfī scholars served as teachers in these venues, many ṣūfīs were trained at the feet of muḥaddithūn. During this period, the support provided by the statesmen to the narration and compilation of ḥadīth and to both muḥaddithūn and ṣūfīs demonstrated that they were not only political authorities but also scholarly figures.In the second section of the study, the nature of the ḥadīth–taṣawwuf connection in Baghdād is analyzed through the biographies of the renowned muḥaddithūn and ṣūfīs of the century, their teachers, students, and authored works. Data obtained from various sources, particularly ṭabaqāt works, indicate that there was no sharp distinction in scholarly identity between muḥaddithūn and ṣūfīs; on the contrary, a meaningful commonality was present. Ṣūfī muḥaddithūn were not marginalized in scholarly circles due to their ṣūfī attributes; rather, they were respected for their qualities as scholars and muḥaddithūn. The prevailing ascetic inclination (zuhd) among most muḥaddith scholars did not overshadow their scholarly personalities; it was instead praised as a virtue. Furthermore, the frequent use of ṣaḥīḥ aḥādīth in the works of ṣūfīs, their transmission of these narrations along with their isnād when appropriate, the independent ḥadīth studies of some ṣūfīs such as Aḥmad al-Rifāʿī, and most importantly, the presence of ḥadīths for which they themselves were part of the isnād chain, not only provide insight into the role of ṣūfīs in the field of ḥadīth but also clearly demonstrate their contributions to this discipline. In the final section of the study, the social, sectarian, and conceptual dimensions of the ḥadīth–taṣawwuf relationship are examined. Additionally, within the framework of the contentious issues in taṣawwuf, the approaches of the muḥaddithūn and the ṣūfīs of the period are analyzed in a comparative manner.