Tüketici ve üretici güven endeksleri: Orta Anadolu Bölgesi uygulaması
Consumer and producer confidence indices: Application in the Central Anatolian Region
  1. Tez No: 960976
  2. Yazar: İSMİNAZ ÇINAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Tüketici ve üretici davranışları, ekonominin geleceği ve gidişatı açısından değerlendirilen ve incelenen bir konudur. Bu davranışlar ekonomik, psikolojik ve sosyal nitelikli faktörlere göre değişim göstermektedir. Söz konusu faktörler içerisinde yer alan güven ve beklentiler tüketicilerin karar ve davranışlarında önemli etkilere sahiptir. Güven, ekonomik ve bireysel ilişkilerin temel unsurlarından biridir. Bir birey ekonomiye güven duyuyor ise harcamalarını ve yatırımlarını artırır. Ancak güven duymuyor ve geleceğe yönelik beklentileri olumsuzsa harcamalarını azaltıp tasarruflarını artırmaktadır. Bu sebeple güvenin öncü bir gösterge olduğu söylenebilir. Türkiye'de güven Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ulusal çapta yapılan anketler sonucunda Tüketici Güven Endeksi, Ekonomik Güven Endeksi ve sektörel güven endeksleri adı altında her ay yayınlanmaktadır. Bu endeksler tüketime, üretime ve birçok sektöre yönelik güven ve beklenti eğilimlerini sunmaktadır. Bölgesel düzeyde güven ölçeği oluşturularak bölgesel güvenin hesaplanması çalışmanın esas amacını oluşturmaktadır. Bu tez çalışması özel sektörde aktif iş yaşantısına sahip olan bireylerin güncel ekonomideki görüş ve düşünceleri ışığında tüketime, üretime ve genel ekonomiye yönelik beklenti ve güvenini değerlendirme amacı taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda Orta Anadolu Bölgesi'nde yer alan Kayseri, Niğde, Nevşehir ve Aksaray şehirlerinde toplamda 403 bireye anket uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda tüketici, üretici ve ekonomik güven eğilimlerinin orta yönlü derecede olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların sektörler ve şehirler arası güven farklılıklarının görülmesine imkân sağladığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumer and producer behavior is a subject that is evaluated and examined in terms of the future and direction of the economy. These behaviors vary according to economic, psychological and social factors. Confidence and expectations, which are among the factors in question, have significant effects on consumers' decisions and behaviors. Confidence is one of the basic elements of economic and individual relations. If an individual has confidence in the economy, they increase their spending and investments. However, if they do not have confidence and have negative expectations for the future, they reduce their spending and increase their savings. For this reason, it can be said that confidence is a leading indicator. In Turkey, confidence is published every month by the Turkish Statistical Institute (TUIK) as a result of national surveys under the names of Consumer Confidence Index, Economic Confidence Index and sectoral confidence indexes. These indexes present trends in confidence and expectation for consumption, production and many sectors. The main purpose of this study is to calculate regional confidence by creating a confidence scale at the regional level. This thesis aims to evaluate the expectations and confidence of individuals who have active business life in the private sector towards consumption, production and the general economy in light of their views and thoughts on the current economy. For this purpose, a survey was conducted on 403 individuals in the cities of Kayseri, Niğde, Nevşehir and Aksaray in the Central Anatolia Region. As a result of the analysis, it was determined that consumer, producer and economic trust tendencies were moderate. It is thought that the results obtained allow the differences in trust between sectors and cities to be seen.