Dengeli sonuç kartının karlılık ve verimlilik üzerine etkilerinin incelenmesi: Bir tekstil işletmesinde uygulama
Examining the effects of balanced scorecard on profitability and efficiency: An application in a textile company
- Tez No: 960982
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Artan rekabet ortamı ile işletmelerin büyümeleri için finansal olan ölçütler dışında performans değerlemesine ilişkin yaklaşımlar önem kazanmıştır. Finansal ölçütlerin yanı sıra finansal olmayan ölçütlerle ilgilenilmiş, bu sayede işletmelerin stratejilerine odaklanılarak kurumsal performansı çok boyutlu olarak incelenmiştir. İşletmelerin rekabetlerinin güçlendirmesine katkı sağlayan stratejik yönetim iş hayatında önem kazanmış ve meydana gelen bu hızlı değişimler karşısında yeni yetenekler geliştirilmeye zorlamıştır. Öyle ki tüm sektörlerin karşılaştığı teknolojik ve rekabetçi baskılar nedeniyle, işletmeler açısından performans ölçümleri, performansının izlenmesi, yönetimi ve iyileştirilmesi önemli bir konu olmuştur ve olmaya devam etmektedir. Geleneksel performans ölçümleri söz konusu bu değişimleri takip etmekte yetersiz kalmaktadır zira geleneksel performans ölçüm sistemleri finans odaklıdır ve geçmiş performansı değerlendirmektedir. Bu kapsamda yeni performans ölçüm sistemlerine duyulan ihtiyaç artmıştır. Geleneksel yapıdaki karşılaşılan sorunlardan dolayı Robert S. Kaplan ve David Norton tarafından 1992 yılında“Dengeli Sonuç Kartı”(DSK- Balanced Scoredcard) yöntemi geliştirilmiştir. Bu sistem imalat işletmeleri, devlet birimleri, kar amacı gütmeyen şirketler, hizmet kuruluşları ve diğer endüstriler gibi çok çeşitli alanlarda başarıyla uygulanmıştır. Öyle ki DSK, 20. yüzyılın son on yıllarında teknolojinin ve rekabet avantajının değişen doğasını yansıtmaktadır. DSK, geleneksel finansal ölçütlerin yanında; müşteri, içsel iş süreçleri ile öğrenme ve gelişme boyutlarından oluşan finansal olmayan ölçütleri de birlikte kullanarak, ihtiyaca ve stratejilere uygun performans ölçüt sisteminin oluşturulmasını sağlamıştır. Bu yönüyle DSK, uzun dönem için oluşturulan stratejik hedefleri gerçekleştirmek amacıyla bir işletmede çalışanların bilgi, yetenek ve enerjilerini bir araya getiren bir yönetim sistemi olarak tanımlanabilmektedir. DSK sayesinde, işletmenin performansı; finansal, müşteri, içsel iş süreçleri ile öğrenme ve gelişme boyutlarından oluşan dört farklı bakış açısıyla tek raporda bir bütün olarak değerlendirilebilmektedir. Bu çalışma ile işletmenin amaçlarını ve ölçütlerini DSK yöntemi ile doğru bir şekilde tespit ederek, işletmenin performans ölçüm işlemlerini gerçekleştirmek ve sunulan çözüm önerileri ile işletmenin karlılık ve verimliliğinin olumlu etkilenip etkilenmediğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda spor tekstil ürünleri üreten bir işletmede DSK yöntemiyle işletmenin performans ölçümü örnek olay çalışmaları yoluyla uygulamalı bir şekilde ortaya konulmuştur. Bu örnek olay çalışmaları sonucunda, uygulamaya konu olan işletmede tek tek DSK boyutları tanımlanmış, analizler gerçekleştirilmiş ve DSK yönteminin uygulaması sonucunda işletmenin verimliliğinin ve karlılığının arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the intensifying competitive environment, approaches to performance evaluation beyond financial indicators have gained importance for the growth of businesses. In addition to financial measures, attention has been directed to non-financial indicators, thereby enabling a multidimensional analysis of corporate performance through a strategic focus. Strategic management, which contributes to strengthening business competitiveness, has gained prominence in the professional sphere, and rapid changes have compelled organizations to develop new capabilities. In fact, due to the technological and competitive pressures encountered across all sectors, performance measurement, monitoring, management, and improvement have become and continue to be critical issues for businesses. Traditional performance measurement systems fall short in keeping up with these changes, as they are financially oriented and focused on evaluating past performance. Accordingly, the need for new performance measurement systems has increased. Due to the problems encountered in traditional structures, the“Balanced Scorecard”(BSC) method was developed by Robert S. Kaplan and David Norton in 1992. This system has been successfully implemented across a wide range of fields including manufacturing enterprises, government units, non-profit organizations, service institutions, and other industries. The BSC reflects the evolving nature of technology and competitive advantage in the final decades of the 20th century. In addition to traditional financial indicators, the BSC integrates non-financial measures from the perspectives of customer, internal business processes, and learning and growth, thus enabling the development of a performance measurement system tailored to needs and strategies. In this regard, the BSC can be defined as a management system that unites the knowledge, skills, and energy of employees within an organization to achieve long-term strategic objectives. Thanks to the BSC, an enterprise's performance can be evaluated holistically in a single report from four distinct perspectives: financial, customer, internal business processes, and learning and growth. The aim of this study is to accurately identify a business's objectives and indicators using the BSC method, carry out performance measurement processes, and determine whether the proposed solutions positively affect the company's profitability and efficiency. For this purpose, the BSC method was applied through case studies in a company engaged in the production of sports textile products. As a result of these case studies, the BSC dimensions were defined individually, analyses were conducted, and it was determined that the implementation of the BSC method led to an increase in the company's efficiency and profitability.