Deniz ortaminin beton binalar üzerindeki etkisi: Libya Al-Zawiya Mühendislik Fakültesi örneği
Impact of marine environment on concrete buildings: Example of Libya Al-Zawiya College of Engineering
  1. Tez No: 961015
  2. Yazar: MAHMOUD ALFITURI MAWLUD BINSAUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SARIFAKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Libya'daki Al-Zaviye Mühendislik Fakültesi'nin donatılı betonarme yapılarında, özellikle en fazla hasara uğramış olan idari binada gözlemlenen fiziksel ve kimyasal hasarların başlıca karbonatlaşma kaynaklı donatı korozyonunun nedenlerini ve etkilerini belirlemektir. Bölgesel iklim ve çevresel koşulların etkilerini de gözönünde tutularak, denizel çevreye maruz kalan betonarme yapılarda karbonatlaşma süreci ve donatı korozyonu değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalarda karbonatlaşma derinlikleri fenolftalein indikatör yöntemi ile belirlenmiş olup, betonun farklı bağıl nem, sıcaklık ve CO₂ konsantrasyonları altındaki dayanıklılığı incelenmiştir. Deneysel sonuçlar, karbonatlaşma derinliği ile beton basınç dayanımı arasında ters orantılı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bazı kolonlarda karbonatlaşma derinliği 75 mm'ye kadar ulaşmıştır. Bu durum, pasif koruyucu tabakanın kaybolduğunu ve donatı korozyonu riskinin oluştuğunu işaret etmektedir. Klorür iyonu geçirimliliği, sınır değerlere yakın bulunmuştur. Yerinde yapılan geri tepme çekici ve ultrasonik darbe hızı testleri, beton dayanımının heterojen ve genellikle düşük olduğunu göstermiştir. Yapısal analizler, ETABS 2018 yazılımı ile gerçekleştirilmiş olup, döşemelerin taşıma kapasitelerinin yeterli olduğu, ancak B17 kodlu kiriş ve C22 kodlu kolon gibi bazı elemanların moment ve kesme dayanımlarının yetersiz olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, mevcut yapı stokunda yaygın bir dayanım yetersizliği bulunmamakla birlikte, yerel zayıf halkaların yapının genel performansını olumsuz etkileyebileceği belirlenmiştir. Bu bağlamda, yetersiz elemanlar (B17 ve C22) için betonarme mantolama öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the causes and effects of physical and chemical damages, especially carbonation-induced reinforcement corrosion, observed in the reinforced concrete structure of Al-Zawiya Engineering Faculty, Libya. Considering the effects of regional climate and environmental conditions, carbonation process and reinforcement corrosion in reinforced concrete structures exposed to marine environment were evaluated. In experimental studies, carbonation depths were determined by phenolphthalein indicator method and the durability of concrete under different relative humidity, temperature and CO₂ concentrations were examined. Experimental results revealed that there is an inversely proportional relationship between carbonation depth and concrete compressive strength. Carbonation depth reached up to 75 mm in some columns. This situation indicates that the passive protective layer is lost and there is a risk of reinforcement corrosion. Chloride ion permeability was found to be close to the limit values. On-site rebound hammer and ultrasonic pulse velocity tests showed that concrete strength was heterogeneous and generally low. Structural analyzes were performed with ETABS 2018 software and it was determined that the bearing capacities of the slabs were sufficient, but the moment and shear strengths of some elements such as B17 coded beam and C22 coded column were insufficient. As a result, although there is no widespread strength deficiency in the existing building stock, it has been determined that local weak links may negatively affect the overall performance of the structure. In this context, reinforced concrete sheathing is envisaged for the deficient elements (B17 and C22).