Transition to clean energy in Iraq by producing blue hydrogen from natural gas
Irak'ta doğal gazdan mavi hidrojen üretimiyle temiz enerjiye geçiş
  1. Tez No: 961016
  2. Yazar: SIBAR JUMAA TAYEB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Irak, yaklaşık 34 gigavatlık bir talebin olduğu tahmin edilen ciddi bir enerji sıkıntısı yaşıyor. Enerji kaynaklarının büyük çoğunluğu geleneksel ve kirli kaynaklardan oluşuyor ve hükümet komşu ülkelerden enerji ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal ediyor, büyük miktarda doğal gaz ise yakma yoluyla israf ediliyor. Bu araştırma, doğal gaza yatırım yaparak enerji açığını kapatma ve mavi hidrojen üretimiyle temiz enerjiye geçiş potansiyelini araştırıyor. Çalışma, Akkas gaz sahasında günlük gaz üretimi ve yaklaşık %82 oranında bulunan metan konsantrasyonu verileri kullanılarak yürütülmüştür. Metanın giderilmesinde karbon yakalama ile buhar reformasyonu kullanıldı. Teorik hesaplamalar yapılmış ve Aspen Hysys yazılımı kullanılarak prosesin simülasyon modeli oluşturulmuştur. Sonuçlar, yeni karmaşık süreçlerin dahil edilmesi nedeniyle simülasyon yazılımının gelişmiş doğruluğuna atfedilen hafif tutarsızlıkları gösterdi. Irak'taki enerji üretimi (63) gigavat olup, bu da enerji açığını hafifletebilir. Raporda, Irak hükümetine daha fazla doğalgaz kaynağına yatırım yapması tavsiye edilirken, termal enerji kullanımını azaltmak için modelde iyileştirmeler öneriliyor.
Özet (Çeviri)
Iraq has a severe energy shortage, with demand approximated at about 34 gigawatts (GW). Most energy sources are conventional and impure, government furthermore imports energy and liquefied natural gas (LNG) from adjacent nations, while a considerable quantity of natural gas is squandered via burning. This research examines the potential for addressing the energy deficit by investing in natural gas and transitioning to clean energy via the creation of blue hydrogen. The study was performed on the Akkas gas field, using data acquired from daily gas output and methane concentration, which approximated 82%. The steam reforming process for methane with carbon capture was used for its disposal. Theoretical calculations were conducted, and a simulation model for the process was developed using the Aspen Hysys software. The findings indicated minor discrepancies attributable to the enhanced accuracy of simulation programs, owing to the inclusion of new complicated processes. The power output is (63) GW, which might alleviate the energy deficit in Iraq. The report advises the Iraqi government to invest in more gas sources and suggests enhancements to the model to decrease thermal energy usage.