Düzce ili Boğaziçi folkloru
Folklore of Düzce province
- Tez No: 961022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMİN TOPCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ülkemizde yüzyıllardır farklı kültürler var olmuş ve varlıklarını sürdürmüşlerdir. Nesiller boyunca aktarılan bu kültürler, zamanla insanlar arası ilişkilerin gelişmesi ve göç gibi sebeplerle birbirini etkilemiştir. Zamanla gerçekleşen değişimlerle nesiller boyunca uygulanmaya devam etmiştir. Ancak, teknolojinin gelişmesi ve kültürel uygulamaların yeni nesiller tarafından terk edilmesi gibi etkenlerden dolayı bu kültürler, zamanla unutulmaya yüz tutmuştur. Kültürel uygulama ve kurallar, bazı bilim insanları tarafından kayıt altına alınmaya çalışılmıştır. Günümüzde pek çok akademisyen ve akademisyen adayı, kaybolmakta olan kültür ortamlarını kayıt altına almak için saha çalışmaları yapmaktadır. Aşağıda yer alan çalışmanın konusu olan Boğaziçi Beldesi de kültürünü, kültürel uygulamalarını ve kültürel ürünlerini kaybetmeye yüz tutmuştur. Bu çalışma, unutulmaya yüz tutmuş bu kültürü kayıt altına almak, atalarımızın duygu, düşünce ve hayat deneyimlerinin kaybolmasını önlemek ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Aşağıda yer alan çalışma bir saha çalışmasıdır. Derlenen bilgilerin büyük bir çoğunluğu sözlü kaynaklardan elde edilmiştir. Çalışma sırasında gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different cultures have existed in our country for centuries and have maintained their existence. These cultures, which have been passed down through generations, have affected each other for reasons such as the development of relations between people and migration over time. With the changes that have taken place over time, it has continued to be practiced for generations. However, due to factors such as the development of technology and the abandonment of cultural practices by new generations, these cultures have become forgotten over time. Cultural practices and rules have been tried to be recorded by some scientists. Today, many academics and academician candidates are conducting field studies to record disappearing cultural environments. The town of Boğaziçi, which is the subject of the following study, has also faced the loss of its culture, cultural practices and cultural products. This study was carried out in order to record this forgotten culture, to prevent the loss of the feelings, thoughts and life experiences of our ancestors and to contribute to the transfer to future generations. The following study is a field study. Most of the information compiled was obtained from oral sources. Observation and interview methods were used during the study.