Polipropilen katkılı, katkısız lifli betonarmenin burulma göçmesinde boyut etkisi
The effect of size on the torsional deformation of polypropylene-reinforced and unreinforced fiber-reinforced concrete
  1. Tez No: 961021
  2. Yazar: ONUR DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Riskli Yapılar ve Kentsel Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, lif katkılı ve katkısız betonarme kirişlerin burulma kırılmasında, farklı boyutlardaki beton numunelerde boyut etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Burulma kırılmasında boyut etkisinin analiz edilmesi için 25x25x125mm, 50x50x250 mm ve 100x100x500mm boyutlarındaki (1x4 oranında) numuneler kullanılmıştır. Yalın ve polipropilen donatılı kirişlerde burulma kırılmasını incelemek için, yük belirli noktalara uygulanmalıdır. Yükü çelik mesnetlerin yerleştirildiği bu belirli noktalara aktarmak için 600 mm uzunluğunda bir NPI 100x50x4.5 standart I kiriş kullanılmıştır. Bu belirli yerler, farklı boyutlu beton kirişlerin burulma kırılmasının bütün kirişlerde aynı olması için belirlenmiş olup, bu çelik mesnetler beton kirişin köşelerine, beton kirişlerin üstüne ve altına yerleştirilmiştir. Bu çelik mesnetlerin boyutları 10x10x5 mm, 20x20x10 mm ve 40x40x20 mm'dir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the size effect which is supposed to be observed in the strength of concrete specimens with different sizes, in torsional failure of plain and reinforced concrete beams. Specimens with dimensions of 25x25x125mm, 50x50x250 mm and 100x100x500mm were used to analyze the size effect in torsional failure. In order to investigate torsional failure in plain and polypropylene reinforced beams, the load should be applied at specific points. A standard of NPI 100x50x4.5 I beam with the length of 600 mm was used to transfer the load to these specific points where steel supports are placed. These specific locations were determined for having a real values of the torsional failure of concrete beams, these steel supports were placed at the corners of the concrete beam on top and under of the concrete beams. The dimensions of these steel structures are 10x10x5 mm, 20x20x10 mm and 40x40x20 mm.