Turbojet motoru kompresör modülü yapısal tasarımı, malzeme ve imalat yöntemi belirlenmesi
Turbojet engine compressor module structural design, material and manufacturing process determination
  1. Tez No: 332865
  2. Yazar: EYÜP ATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde turbojet motoru radyal kompresör modülü yapısal tasarımı detaylı şekilde ele alınmış ve tasarım için belli metodolojiler oluşturulup testler ile doğrulama faaliyeti yapılmıştır.Bu çalışma 4 ana adımdan oluşmaktadır; hava alığı tasarımı, imperler tasarımı, difüzör tasarımı ve impeller parçasının şafta uygunluk incelemesi.Kompresör parçasının her parçası için ayrı ayrı yapısal tasarım metodolojisi oluşturulmuştur bunun içinde malzeme seçiminin ne kadar önemli olduğu tespit edilmiş, imalat yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural design, manufacturing and materials of mini turbojet engin?s compressor module is discussed in detail.This study consists of four major steps; design of inlet, impeller, difuser and shaft.Air inlet design is a fully opitimisation process about gap between impeller and inlet, in order to be sure that the engine operates in a safe engine test verification should be performed.In this study, to determine dynamic characteristics of the impeller, several modal analyses were performed.Vibration characteristics of the impeller must be investigated in detail to prevent high cycle fatigue (HCF) and rubbing due to interaction of impeller blade tips with stationary inlet as a result of excessive vibration.