Farklı tip balast malzemelerinin karşılaştırılması: Balast kirliliği, bakım kolaylığı ve sürdürülebilirlik yönünden değerlendirilmesi
Comparison of different types of ballast materials: Evaluation in terms of ballast pollution, maintenance ease, and sustainability
  1. Tez No: 961034
  2. Yazar: BERKAY TURGAY CANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK IŞIKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Demiryolu hatlarının güvenli ve verimli işletilmesi için uygun altyapı ve özellikle balast malzemesi seçimi büyük önem taşımaktadır. Balast olarak granit, bazalt, kireçtaşı, çakıl ve cüruf gibi çeşitli malzemeler kullanılmakta; her biri mekanik dayanım, drenaj kapasitesi, kimyasal direnç ve maliyet açısından farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Balast seçimi; hattın coğrafi koşulları, malzeme kaynağına uzaklık, lojistik imkânlar, maliyet ve sürdürülebilirlik gibi faktörler dikkate alınarak yapılmalıdır. Uygun olmayan balast, ray geometrisinin bozulmasına, drenaj sorunlarına ve işletme maliyetlerinin artmasına neden olabilir. Bu çalışmada, mevcut demiryolu hatlarında kullanılan balast malzemeleri ve karşılaşılan sorunlar incelenecek; alternatif balast malzemeleri, mekanik ve kimyasal dayanım, sürdürülebilirlik, temin kolaylığı gibi açılardan karşılaştırılacaktır. Ayrıca, balast üretiminde kullanılan madencilik yöntemlerinin çevre ve insan sağlığına etkileri, balast kirliliği ve bakım süreçleri de değerlendirilecektir. Farklı malzemelerin avantaj ve dezavantajları tablo ve Şekillerle sunulacak, hangi koşullarda hangi balast malzemesinin daha uygun olduğu ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
The safe and efficient operation of railway lines relies heavily on the selection of appropriate infrastructure, particularly ballast materials. Various materials such as granite, basalt, limestone, gravel, and slag are used as ballast, each offering different advantages and disadvantages in terms of mechanical strength, drainage capacity, chemical resistance, and cost. The choice of ballast must consider factors like geographical conditions of the line, distance to material sources, logistics, cost, and sustainability. Inadequate ballast selection can lead to track geometry deterioration, drainage issues, and increased operating costs. This study will examine the ballast materials currently used on railway lines and the problems encountered, comparing alternative ballast materials in terms of mechanical and chemical resistance, sustainability, and ease of supply. Additionally, the environmental and health impacts of mining methods used in ballast production, ballast contamination, and maintenance processes will be evaluated. The advantages and disadvantages of different materials will be presented in tables and graphs, highlighting which ballast type is most suitable under specific conditions.